MedyaFaresi MedyaFaresi

Cübbeli Ahmet Hoca neden Erdoğan'ı hedef aldı?

Cübbeli Ahmet Hoca, ilahiyatçıların yöneticileri yanlış bilgilendirdiğini söyleyerek “Yöneticilerimizin yanlarına bulunup yanlış fetva verenleri onlardan uzak eyle” diyerek dua etti.

Eklenme: 20 Aralık 2018 20:52 - Güncelleme: 20 Aralık 2018 22:50

Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tabu yıkıyoruz” diyerek “Camilere kadınlar giremez diye bir ayet mi var? Ben ne okudum, ne gördüm, ne biliyorum. Artık bu tabuların yıkılması lazım” demişti.

Cübbeli Ahmet, 18 Aralık’ta gerçekleştirdiği sohbetinde, ilahiyatçıların yöneticileri yanlış bilgilendirmesine örnek olarak, Hz. Ayşe’nin camide erkeklerle sohbet ediyordu demelerini verdi. 

Hz. Ayşe’nin yüzü açık şekilde sohbetinin olmadığını bu konuda uydurma rivayette bile olmadığını söyledi. Hz. Ayşe’nin perde arkasından konuştuğunu ve zaten bu konuda bir ayet olduğunu söyleyen Cübbeli, “ Siz zannetmeyin ki caminin ortasına oturmuş, bütün erkekler gelmiş, dinlemiş. Böyle bir şey sakın aklınıza gelmesin.” diyerek dinleyicilerini uyardı.

Sohbetine duayla devam eden Cübbeli, “Yöneticilerimizin yanlarına bulunup yanlış fetva verenleri onlardan uzak eyle, onların yanına ehlisünnet, düzgün fetva verip doğru hakikati beyan edecek âlimler naip eyle.

Allah’ın bu dinine, Kuran’ına, kitabına, halel getirecek, milletin akidesine halel getirecek, adamları yetkililere yakın olmaktan muhafaza eyle. Onların güçlerini kuvvetlerini iptal eyle. Makamlarından onları azleyle. Yöneticilerimizi hakka hayra irşad eyle.” diyerek dua etti.

NE OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayının başında, Ak Saray’da “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”ndaki konuşmasında dikkat çeken ifadeler kullanmıştı. Erdoğan, camilerin kapısının kadınlara açık olması gerektiğini belirterek “Camilere kadınlar giremez diye bir ayet mi var? Ben ne okudum, ne gördüm, ne biliyorum." demişti.

 Erdoğan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı’na atanan Prof. Dr. Huriye Martı’yı örnek göstererek, "Eğer bugün huzurlarınızda bir Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı hanım hocamız varsa, işte bu tabuları yıkmaya başladığımızın alametidir" demişti.

Erdoğan’ın bu konuşmasına İslamcı camiadan büyük tepkiler gelmiş. Özellikle Cübbeli Ahmet Hoca’nın da içinde bulunduğu İsmailağa cemaati Kadın vaizleri insanlara vaaz vermesine sert bir dille eleştirmişti.