MedyaFaresi MedyaFaresi

Çorlu tren faciasında yakınlarını kaybedenlerden AA ve İHA'ya tepki

AA ve İHA'nın Çorlu tren katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin, katliamın yıldönümünde kazanın yaşandığı tren hattında yaptığı anma etkinliğini "Taş attılar" diyerek hedef gösterdi

Eklenme: 11 Temmuz 2019 13:45 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 13:56

Çorlu Tren Katliamı anmasında Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı manipüle bir habere imza attı. Çorlu faciasında yakınlarını kaybeden acılı aileler, AA’nın ve İHA’nın haberine sert tepki gösterdi.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar köyünde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen tren faciasında 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybetmesinin yıl dönümünde anma etkinliği düzenlendi.

Anma etkinliği Sarılar Köyü meydanından tren faciasının yaşandığı yere kadar acılı aileler bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken, aileler ise “Burada” diyerek seslendi.

Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı; Çorlu tren katliamının yıldönümünde ailelerin kazanın yaşandığı yerde yaptığı anma etkinliği haberinde “ailelerin tren raylarına oturduğu sırada aynı hatta ve aynı saatte gelen yolcu trenine taş atmak istediğini ancak jandarmanın müdahale ettiğini” yazdı.

Çorlu tren katliamına ilişkin ayrıntılı çalışmalarıyla bilinen gazeteci Mustafa Hoş, AA ve İHA’nın “Taş atmak istediler, jandarma engelledi” diyerek aktardığı anlarda kayıtta olan Hoş, trenin geliş anını sosyal medya hesabından paylaştı.

İşte o video...

Hoş’un aktarımlarına ve görüntülere göre tren geçtikten hemen sonra ailelerin bulunduğu yerde herhangi bir jandarma ekibine rastlanmıyor. Jandarmanın ailelerin bulunduğu tarafından karşısında konuşlandığını aktaran Hoş, “Taş atmaya kalkışan da olmadı. Raylarda otururken de tren gelmedi. aileler güvenli alanda beklediler ve tren geçerken dua eşliğinde sadece karanfil atıldı” ifadelerini kullandı.

Hoş ayrıca, kendisinin karşı tarafta kayıtta olduğu sırada diğer taraftan yani ailelerin bulunduğu yerden çekilen bir görüntüyü de paylaştı.

“Bu ne korkunç bir gaddarlıktır”

Hoş, sosyal medya hesabından, şunları söyledi:

“Mahkeme heyetinin çekildiği duruşma günü ailelerin dövülmesini valilik “marjinal gruplar ve provokasyon” diye açıklamıştı. AA ve İHA’nın yalan haberi de gösteriyor ki acılı aileleri kriminalize etmek istiyorlar. Bu ne korkunç bir gaddarlıktır. Acıya bile saygıları yok. 1 yıldır aileleri yakından takip ediyorum. Büyük acılarına rağmen bütün bu kışkırtmalara, adaletsizliğe ve vicdansızlığa karşı hala vakur duruyorlar. Göz göre göre insanları öldürenler ihmallerin üstünü örtmeye çalışıyor. Çorlu o yüzden bu ülkenin adalet ve vicdan sınavıdır”

AA VE İHA’DAN MANİPÜLE HABERİNE AİLELERDEN TEPKİ

Anadolu Ajansı, anma etkinliğinin haberinde, “Ailelerin tren raylarına oturduğu sırada aynı hatta ve aynı saatte gelen yolcu treni göründü. Bazı vatandaşlar trene karanfil atarken bazıları da taş atmak istedi. Jandarma ekipleri taş atmak isteyen kişileri engelledi” dedi.

İhlas Haber Ajansı ise anma etkinliği haberinde, “Ailelerin tren raylarına oturarak eylem yapmasının ardından kazanın yaşandığı saatte aynı hatta görev yapan tren olay yerinden geçti. Bazı vatandaşlar karanfil atarken, bazıları da ellerine aldıkları taşları atmak isterken diğer vatandaşlar ve jandarma ekipleri engel oldu” ifadelerini kullandı.

Odatv’den Hüreyra Oflaz'a konuşan acılı aileler, AA’nın ve İHA’nın haberine sert tepki gösterdi.

“ACIYA SAYGIYA DAVET EDİYORUM”

Tren faciasında hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel, “Çocuklar dâhil kimse trene taş atmadı. Çıkan bu haberlerin haber niteliğinden çok olayı provoke etmek için yapıldığını düşünüyorum. Acıya saygıya davet ediyorum” dedi.

“MALUM AJANSLAR…”

Tren faciasında hayatını kaybeden Hakan Sel’in abisi Fatih Sel ise, “O kadar çok kolluk kuvvetlerini oraya getirmeleri de bizleri tahrik etme amacının olduğunu düşünüyorum. Umdukları şey biz acılı aileleri ‘marjinal’ olarak lanse ekmekti. Bizler ‘marjinal’ olmadığımız için ve sadece acımızı yaşayıp adalet taleplerimizi dile getirdik. Malum ajanslar da sanıyorum aldıkları talimat ile alışkanlık haline getirdiği yalan haberlerini servis ettiler” dedi.

“KARALAMALARA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Tren faciasında hayatını kaybeden 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Bilgin, “Biz acılı aileler, 12 aydır nezaketimizden ödün vermedik. Asla böyle düşüncesi olan bir arkadaşım yok. Olsaydı acımız çok tazeyken de karanfil bıraktık o raylara. Amacımız taşkınlık çıkartmak değil amacımız giden canlarımızı rahmetle ve dua ile anmaktı ve öylede yaptık. Karanfili bırakma sebebimiz giden 25 canda birer çiçekti ve o kara tren onları böyle biçti mesajını vermekti. Bizler ADALETi tasla sopayla aramıyoruz. Bizler Adalet Sarayı kapılarında arıyoruz. Onlar bizlere 1yildir ADALETİN A'sını veremediler. Öyle karalamalara asla izin vermeyeceğiz” dedi.

“YAZIKLAR OLSUN BÖYLE HABERCİLİĞE”

İhsan Köse, “Ben İsmail kardeşimden salâvat getirmemiz gerektiğini söylemiştim. Nedeni sakinleşmemiz ruhumuzu dinç tutabilmemiz içindi bu. Orada her birimiz ağlarken kendimizden geçip dermanımız kalmamışken ne taşından ne raylarda oturup trenin geçişini engellemekten bahsediyorlar. TREN ağır ağır geldi geçti durmadan gitti. Hatta ya mısra ya da zeliha kardeşim ikisinden biri keşke o günde böyle ağır gitseydin dedi. Ben çok dikkatlice baktım etrafıma Gürkan Aysun Erdinç Funda çok sakindi o beni ürküttü. Serhat şahin'in babası sanki bir ara hareketlendi onada sarıldılar... Bunlar şaşırtmaca. Fotoğraflar videolar bunları seyrettirin böyle bir şey yok. Kötü söz dahi yok. Her birimiz yangınlardaydık. Yazıklar olsun böyle haberciliğe. Sizlerden ricam Jandarma teşkilat çok nazikti ve anlayışlıydı. Ropörtajlarda teşekkür edersek çok iyi olur kanısındayım. Polisler görsünler öğrensinler” dedi.

"BAŞKA İMAJLAR YARATMAYA ÇALISIYORLAR"

Tren faciasında hayatını kaybeden kızları Özgenur Dikmen ve Gülce Dikmeni'n annesi Funda Dikmen, "Bizim olduğumuz tarafta taş atan olmadı. AA ve IHA'nın açıklaması bence bizleri insanların gözünde başka imajlar yaratmaya çalışıyorlar. Bizleri saldırgan olarak halka lanse etmeye çalışıyorlar ama bizim davamız belli isteğiniz belli onlara istediklerini vermeyeceğiz. Biz evlatlarımızı kaybettik ve başkalarına zarar gelmemesi için uğraşıyoruz bizler saldırgan değiliz" dedi.