MedyaFaresi MedyaFaresi

Çok iyi görünüyorsunuz sayın Erdoğan!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde 2 saat görüştü.

Eklenme: 02 Nisan 2012 08:56 - Güncelleme: 30 Mart 2016 17:48


Çalışma Ofisi’ne gelişinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik tarafından karşılanan Clinton, Erdoğan ile ofisin girişinde tokalaştı. Clinton, “Sizi tekrar gördüğüm için çok mutluyum. Çok iyi görünüyorsunuz. Bugün de çok güçlü bir konuşma yaptınız” dedi. Clinton, Erdoğan’a koltuğuna oturduktan sonra da İstanbul Boğazı’nı kastederek, “Çok güzel bir manzara” dedi. Görüşmede, Suriye konusundaki son gelişmeler ve P5+1 ülkeleri ile İran arasında 13-14 Nisan’da İstanbul’da yapılacak nükleer konusundaki görüşme ve diğer bölgesel konular ele alındı. Clinton toplantıda yaptığı konuşmada ise şunları söyledi: “SUK’un dışında kalan gruplar için Washington’un umudu, ortak bir vizyon ile özgür demokratik ve çoğulcu bir Suriye için bir araya gelmeleridir.” 

Görüşme trafiği

Erdoğan, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim El Tani ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde yarım saat görüştü. Erdoğan ayrıca Irakiye (Irak’taki sünni ağırlıklı siyasi blok) Lideri İyad Allavi ile de biraraya geldi.

% 20’den memnunuz

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, düzenlediği basın toplantısında da şunları söyledi: “Hamaney, kitle imha silahlarını geliştirmeyi dini olarak yasak diye nitelendirmiş ve bu sözlerinin Türk liderler  tarafından ciddiye alınmasını istemiş. Biz bu açıklamaları memnuniyetle karşılarız. Ancak önemli olan bu açıklamaların P5+1 görüşmeleri zemininde operasyonel hale getirilmesidir. Bana geceleri uykularımı neyin kaçırdığı soruluyor. Uykularımı kaçıran İran’ın kitle imha silahlarıdır. Türkiye’nin İran’dan ham petrol ithalatında yüzde 20 azalmaya gitmesini memnuniyetle karşıladık.” Cansu ÇAMLIBEL/ Hürriyet