MedyaFaresi MedyaFaresi

Çok çalıştığı gerekçesiyle hemşirenin vatandaşlık talebi reddedildi!

Fransa’da bir hemşirenin "çok çalıştığı" gerekçesiyle vatandaşlık talebi reddedildi. Valiliğin kadına gönderdiği ret mektubunun Twitter'de paylaşılmasıyla karara tepkiler geldi.

Eklenme: 19 Temmuz 2019 23:01 - Güncelleme: 19 Temmuz 2019 22:11

Fransa’da "çok çalıştığı" gerekçesiyle bir hemşirenin vatandaşlık talebi reddedildi. Valiliğin kadına gönderdiği ret mektubunun Twitter'de paylaşılmasıyla karara tepkiler geldi.

Euronews Türkçe'nin haberine göre: Sosyal medya mesajlarında özellikle Fransa’da yeterince hemşirenin bulunmadığı bir dönemde fazladan çalışan kişilerin cezalandırılmasının adil olmadığı vurgulanıyor.

Fransız milletvekili Jean-Christophe Lagarde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a çağrıda bulunarak, "Ülkemizdeki en aptal ırkçılar yabancıların çalışmadığını iddia ederken, devletin böyle bir karar alması normal mi?" diyerek tepki gösteri.

Diğer taraftan kararı savunanlar da oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları, uzun mesailer yapan bir hemşirenin hastalar için tehlikeli olabileceğine dikkat çekerek vatandaşlık verilmemesinin gerekçesini haklı bulduğunu dile getirdi.

Kurallara riayet etmediği için vatandaşlık talebi reddedildi'
Mektubun gerçek olduğunu teyit eden Val-de-Marne Valiliği ise, söz konusu kişinin üç farklı kurumda haftalık yaklaşık 59 saat çalışarak yasal olan maksimum 48 saatten fazla çalıştığını belirtti.

Kimliği açıklanmayan kadın Fransa İçişleri Bakanlığı’na itiraz başvurusunda bulundu. Eğer bakanlıktan da ret kararı gelirse, son kararı idari mahkeme verecek.