MedyaFaresi MedyaFaresi

Çocuk programlarında hangi reklamlar yasaklanıyor?

Meclis Anayasa Komisyonu'nda 13 maddesi kabul edilen yeni RÜTK yasa tasarısı, reklamlara çekidüzen veriyor.

Eklenme: 23 Ekim 2010 15:26 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 05:30
Son yıllarda reklamların da etkisiyle arttığı belirtilen 'obezite'yi durdurmak için çocuk programları arasında cips reklamı yapılamayacak.
 
Tasarı ile RTÜK Kanunu'na "Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve maddeler içeren yiyecekler ve içeceklerin reklamına, çocuk programlarıyla birlikte veya bu programların içinde yer verilemez." hükmü ekleniyor. Bu amaçla RTÜK, Sağlık Bakanlığı ile çocuklara zararlı yiyeceklerin listesini çıkaracak. Listedeki ürünlerin çocuk programları içinde yayınlanması engellenecek. Maddeyle özel olarak ilgilenen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dünyadaki obezite sorununun Türkiye'de de yaygınlaştığını belirterek, "Çocuklardaki obezitede cips gibi abur cubur türü yiyeceklerin reklamları da etkili." dedi. Arınç, reklam gelirlerinden alınan payı, yayıncıyı desteklemek amacıyla yüzde 5'ten yüzde 3'e indirdiklerini, ayrıca Milli Eğitim'e katkı payını kaldırmayı düşündüklerini de açıkladı.
 
Komisyonda kabul edilen maddelere göre televizyonda bir saat içinde reklamlar 12 dakikayı geçemeyecek. Ancak televizyonlar bu süreden bağımsız olarak 'sesli ve görüntülü bir uyarı ile açıkça belirterek kesintisiz en az 15 dakika süreyle tele-alışveriş yayını' yapabilecek. Bu yayının süresi bir gün içinde 1 saati aşamayacak. Reçeteye tabi ilaçlar ve tedavilerin reklamı yapılamayacak, ancak reçeteye tabi olmayan ilaçlar ve tedavilerin reklamları yapılabilecek. Radyo ve televizyonun program tanıtımları dışında kendi kendini tanıtması da (öz tanıtım) reklam kapsamına alınacak. Öz tanıtım 1 saatte 3 dakikayı aşamayacak. Televizyoncular bir saatte 3 dakikalık program tanıtımını yetersiz bularak 6 dakikaya çıkarılmasını talep ederken, bu konuda son karar Meclis Genel Kurulu'nda verilecek. Anayasa Komisyonu, 50 maddelik tasarının görüşmelerine 4 Kasım'da devam etmek üzere ara verdi.

İbrahim Asalıoğlu/Zaman