MedyaFaresi MedyaFaresi

CNN ile Habertürk artık haber kanalı değil!

Milliyet yazarı Sina Koloğlu yazısında Habertürk ve CNN Türk kanallarının ihaleden aldıkları lisanslar ile artık film hatta dizi yayınlayabileceğini yazdı.

Eklenme: 26 Nisan 2013 12:46 - Güncelleme: 25 Mart 2016 07:50

 Milliyet gazetesinin ekran yazarı Sina Koloğlu, RTÜK\'ün HD ve SD yayın için düzenlediği Frekans İhalesini yorumladığı yazısında ilginç bir ayrıntıya dikkat çekti.
Koloğlu yazısında Habertürk ve CNN Türk kanallarının ihaleden aldıkları lisanslar ile artık film hatta dizi yayınlayabileceğini yazdı. İşte o yazıdan çok çarpıcı yorumlar:

CNN TÜRK VE HABERTÜRK DİZİ OYNATABİLİR!

"Frekans ihalesi sonuçlandı. Sonuçlar üzerine çok yazı çıkar. Ben de zaman zaman burada ihalenin ‘kod’larını çözmeye çalışacağım.
Mesela enteresan şekilde ‘genel yayın yapan’ ve ‘tematik yayın yapan’ durumu ortaya çıkıyor. Haber kanalları duruma göre ihaleden pay almışlar. Habertürk kanalı ulusal, sayısal, yüksek çözünürlü, genel yayın yapan kanal olmuş. 48 milyon 600 bin TL ödemiş. Samanyolu Haber, 24, SkyTurk360’sa tematik kanal kategorisinden (SD yani standart yayın yapmak üzere) ihaleye girip  1 milyon TL ödemiş. Peki farkları nedir?

ALDIKLARI LİSANS BU HAKKI VERİYOR
CNN Türk HD yayın yapmak istememiş. Kendini genel yayın yapan SD sıralamasına sokmuş, oradan haber kanalı olarak listeye girmiş. Bu durumda Habertürk’te ve CNN Türk’te diziler de olacak, yarışmalar da... Çünkü genel yayın yapan kanallar kategorisine girmişler. Habertürk ve CNN Türk, haber kanalı ama zamanında genel yayın yapan kanal frekans başvurusunda bulunup biri HD (Habertürk), diğeri SD (CNN Türk) frekanslarını almış.

ARTIK HABER KANALI DEĞİLLER
Bundan böyle hem CNN Türk, hem de Habertürk’ün ‘haber kanalı’ kategorisinde olmadığını söyleyebiliriz. Akışları da değişecek ve genel kanal yayın prototipine dönecekler. CNN Türk basketbol ve futbol maçı veriyor, belgesel yayınlıyor, gece magazin sohbet programı yapıyor. Geriye dizi ve yarışmalar kalıyor. Zaman içinde o da olur. Habertürk için de aynı şey geçerli olacak diye düşünüyorum.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN