MedyaFaresi MedyaFaresi

Çin yönetiminden Mesut Özil'e Sinciang daveti

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Arsenal oyuncusu Mesut Özil'in 'Doğu Türkistan' paylaşımına tepki göstererek 'Sinciang'a gidip bir göz atmasından memnun olacağını' söyledi.

Eklenme: 17 Aralık 2019 11:31 - Güncelleme: 17 Aralık 2019 12:08

İngiltere'nin önde gelen futbol kulüplerinden FC Arsenal oyuncusu Mesut Özil'in Çin'in 'Uygur Türklerine soykırım uyguladığı' yönündeki paylaşımına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, ünlü futbolcuyu 'Sinciang'a gidip gerçekleri görmeye' davet etti.

Özil'in görüşlerinin 'Gerçek olmayan sözlerden etkilendiğini' vurgulayan Geng, Özil'in 'Sinciang'a gidip bir göz atmasından memnun olacağını' söyledi.

Geng, "Sağduyuya sahip olduğu sürece, doğru ile yanlış arasında açık bir ayrım yapabilir ve tarafsızlık ve adalet ilkelerini korumasu halinde farklı bir Sincan görecektir" ifadelerini kullandı.

Sözcü ayrıca, "Sinciang, sisyasi istikrar, ekonomik gelişme, ulusal birlik, sosyal harmoniden yararlanıyor ve oradaki insanlar barış ve memnuniyet içerisinde yaşıyor" dedi.

Özil, sosyal medya hesaplarından Çin'in Sinciang bölgesindeki Uygurlara destek vermiş ve Müslüman ülkeleri Çin yönetimine karşı seslerini yükseltmedikleri gerekçesiyle eleştirmişti.