MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP’li Öztrak: Seçimden 15 gün önce işe alınanlar çıkarılıyor

CHP’li belediyelerden çıkarılan işçilerle ilgili tartışmaları değerlendiren Parti Sözcüsü Faik Öztrak açıklamalrda bulundu.

Eklenme: 02 Temmuz 2019 20:33 - Güncelleme: 02 Temmuz 2019 19:38

31 Mart seçimlerinde başta Bolu ve Adana olmak üzere CHP'nin kazandığı bazı belediyelerden işçi çıkarılmasına ilişkin tartışmalar sürüyor. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, belediyelerdeki işe iadeler konusundaki taleplerinin karşılanmaması halinde Kurban Bayramı’ndan sonra açlık grevine başlayacaklarını söyledi.

Sputnik’ten Yurdagül Şimşek’in haberine göre, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Hem sendikalarla ilgili genel başkan yardımcımız hem de belediye başkanlarımız bu konuda doğru olanı yapabilmek için ilgili sendikayla temas halindeydiler. Ama benim görebildiğim kadarıyla uzlaşma niyetleri yok, bunu başka bir alanda malzeme olarak kullanmak istiyorlar. Yoksa yapıcı bir biçimde her iki taraf da yaklaşırsa bu mesele çözülür. Ondan daha fazla Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerde işçi kıyımı var, niye o konuda hiçbir şey yapmıyorlar.”

“BAKAMATİK ÇALIŞANLARI”

 Öztrak, kimsenin ekmeği ile oynanmadığını da ifade ederek, “Açıklamalar da yapıldı. Ya kasıtlı olarak belediyeyi mefluç hale getirmek için seçimden önce 15 günde 1 ayda alınanlarla ilgili bir şey yapılıyor. Bir de benim bilebildiğim kadarıyla bankamatik olanla ilgili işlem yapılıyor. Onun dışında çalışanlara dokunan hiçbir belediyemiz yok” dedi.

Esas sorunun başka olduğunu ifade eden Öztrak, “Ama esas sorun şu. Öyle anlaşılıyor ki, bu belediyeler Adalet ve Kalkınma Partisi'ndeyken bu çalışanlar üzerinde belli bir sendikaya geçmeleri konusunda ciddi bir baskı oluşturulmuş. Şimdi bu baskı ortadan kalkınca insanlar başka başka sendikalara kendi inisiyatifleriyle geçtiklerinde buna tepki gösteriyorlar diye düşünüyorum” diye konuştu.