MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP'li Cengiz Topel Yıldırım: Benim olduğum yerde kimse oy çalamaz

Ankara’da adı en çok öne çıkanlardan CHP'li Cengiz Topel Yıldırım, Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel'in sorularını yanıtladı.

Eklenme: 16 Aralık 2018 11:02 - Güncelleme: 16 Aralık 2018 11:35

CHP’nin üç büyük kent için adaylarını açıklamasına sayılı günler kala, Ankara’da adı en çok öne çıkanlardan Cengiz Topel Yıldırım, “Yeni bir heyecan lazım bize. Bunun için de yeni ve doğru isimlerle, yenilgiyle sınanmamış isimlerle yarışa girmek lazım” uyarısında bulundu. 

Geçen yerel seçimlerde de Ankara Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için adı geçen, örgütten gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlarından Cengiz Topel Yıldırım, Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı.

-CHP’nin Ankara adaylığında uzun süredir belirsizlik söz konusu. Kulislerde ibre Mansur Yavaş ile sizin aranızda gidip geliyor. Bu belirsizlik sizi nasıl etkiliyor?

Benim açımdan aday belirleme sürecine ilişkin bir belirsizlik söz konusu değil. Belirsizlik daha çok gazete sütunlarında, televizyon programlarında yaşanıyor. Ortada belirsiz bir süreç varmış gibi yansıtılıyor.

Bu da, gördüğüm kadarıyla, medyanın bir bölümünün adaylaştırma sürecinde bir algı yaratmak istemesinden kaynaklanıyor. Evet, karar süreci uzadıkça uzadı. Neden? Çünkü parti ince eleyip sık dokuyor. Manipülasyon, yönlendirme, algı yönetimi... 
Benimle yüzde 93 olur

-‘Seçmen sandığa gitmeyecek’ deniyor...

Son iki seçimde kırgınlık yaşayan, sandığa gitmeyeceğini söyleyen bir CHP seçmeni var. Bunun dışında kendi partilerinin desteklediği adayı henüz bilmeyen İYİ Partili’ler ve ortada kalmış HDP seçmeni. Öyle bir aday göstereceksiniz ki, önce CHP’nin küskünlerini sandığa getirecek. İttifak ortağı

İYİ Parti seçmenini yaralamamış, incitmemiş olacak. Ve diğer sol partilerin ve HDP seçmeninin alerji duymayacağı bir isim olacak. Bunlarla beraber Cumhur İttifakı’nın tabanından da oy alabilecek. Ben diyorum ki benimle seçime katılım oranı yüzde 93 olur.

Taban, CHP’liyi istiyor

-Ankara teşkilatının, geneli itibarıyla CHP’li bir aday istediğini biliyoruz. Adaylığınız söz konusu olduğunda hem CHP hem de Ankara ne kazanacak?

Kimse kerameti kendinde görmesin. Hep birlikte umudumuzu yeniden kazanacağız. Bu seçimlerde en çok da buna ihtiyaç var. İnsanlar sandıkta yenilgiyle karşılaşmaktan yoruldular. Yeni bir heyecan lazım bize. Bunun için de yeni ve doğru isimlerle, yenilgiyle sınanmamış isimlerle yarışa girmek lazım. Güçlü bir başkenti, ancak bu umudu sandıkta hep birlikte yeniden yeşerterek kurarız. Sadece Ankara teşkilatı değil, CHP’li seçmenin tamamı CHP’nin içinden çıkan bir aday istiyor.
Kimse CHP’ye aday dikte edemez, edemeyecek. Partinin verdiği mesaj bu. “Rızasız bahçenin gülü derilmez” der ya rahmetli Neşet Ertaş. CHP’lilerin kendilerine aday dayatılmasına rızası yok. Bu ortada. Hani bir söz vardır: “Tarlada izi olmayanın, hasatta yüzü olmaz” derler. Bizim tarlada izimiz de var, söyleyecek sözümüz de.

-Her seçimden sonra oyların çalınması gündeme gelir...

Benim olduğum yerde kimse oy çalamaz. Bu kadar net... Kazanırsam kazanmışımdır, o zaman gider başkanlık koltuğunda otururum. Sokaklarda “Kazandım ama kaybettim” diye gezmem. Bizim adaylığımızda seçim sonucu YSK’ye kalmaz, hesap sandık başında kesilir, orada biter.

Bizim kuracağımız sistem hazır. Her sandığın başında duracak ekibimiz hazır. Bizi ajansın geçtiği sonuç, televizyonun verdiği sonuç ilgilendirmez. En kısa sürede kendi sistemimizden sonucu alır ve açıklarız.

“Ama”larla, “fakat”larla, mazeretlerle işimiz yok. Seçimin güvenliği hepimizin sorumluluğu. Sandığa atılan her oy, seçmenin bize emaneti. Oy mu çalınacak? Çaldırmayız. Edilgen bir adaylık anlayışına sahip değilim. Eğer ortada haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik varsa kavga ederim. Ortada bir adaletsizlik varsa her safhada o adaletsizlikle savaşırım. Bizim adaylığımızda ilçe belediye başkan adaylarını kimse tekmeleyemez.

Parti yöneticileri otobüsten indirilmez. Benim olduğum yerde paralel seçim koordinasyon kurulları oluşturulmaz. Sonra mesela “Büyükşehirde bana, ilçelerde kime oy verirseniz verin” denmez. Kazanılırsa hep beraber kazanılır, kaybedilirse hep beraber kaybedilir.

Partimizin ilçe adaylarıyla kol kola gezmekten imtina etmem. Beni aday gösteren partinin logosunu, rozetini taşımaktan utanmam. Buralarda net olmazsanız seçim kazanamazsınız.

İKLİM ÖNGEL'İN CENGİZ TOPEL YILDIRIM İLE RÖPORTAJININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ