MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP'den TRT müfettişi hakkında soru önergesi!

CHP Milletvekili, TRT'ye müfettiş olarak atanan Muhsin Alkan hakkında soru önergesi verdi.

Eklenme: 29 Kasım 2010 18:05 - Güncelleme: 28 Mart 2016 09:24
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Koktürk'ün verdiği soru önergesi:

Aşağıdaki sorularımın Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.                        
                                                                                                                     
Ali İhsan Köktürk
CHP Zonguldak Milletvekili
 
1.     Muhsin Alkan, TRT Teftiş Kuruluna Müfettiş olarak hangi mevzuata göre ve hangi tarihte atanmıştır?
2.     Muhsin Alkan, TRT'den önce hangi kurumlarda kaç yıl süreyle hangi unvanlarda çalışmıştır?
3.     Kuruma bugüne kadar nakil yoluyla müfettiş alınmış mıdır? Alınmış ise hangi tarihlerde kimler hangi mevzuata göre alınmıştır?
4.     10.03.1991 tarih ve 20810 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "TÜRKİYE RADYO-TELEVİZYON KURUMU TEFTİŞ KURULU YÖNETMELİĞİ"ndeki "Açılan giriş sınavını kazanarak müfettiş yardımcısı olarak göreve başladıktan sonra, üç yıllık müfettiş yardımcılığı staj dönemini tamamlayan ve yeterlik sınavını kazananlar müfettiş olarak atanırlar. Teftiş Kurulu'na bunun dışında bir yolla müfettiş veya müfettiş yardımcısı alınamaz" şeklindeki düzenlemeye rağmen Muhsin Alkan'ın MÜFETTİŞ olarak TRT'ye alınmasının gerekçesi nedir?
5.     TRT Teftiş Kuruluna 18.09.2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ilan sonucu 10 adet Müfettiş Yardımcısı alınmış, 15 adet müfettiş yardımcısı alınması için de 18.10.2010 tarihli Resmi Gazetede yapılan ilanla sınav açılmışken hangi ihtiyaca binaen bu kişi Müfettiş olarak naklen alınmıştır?
6.      TRT'de şu anda Başmüfettiş, Müfettiş (Muhsin Alkan hariç) ve Müfettiş Yardımcısı olarak kaç kişi çalışmaktadır?
7.     Başbakanlık Teftiş Kurulu'nda bile bu kadar müfettiş yokken, TRT'ye iki yıl içinde 25 müfettiş yardımcısı alınmasının gerekçesi nedir?