MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP'de kurultaya doğru! 3 belediye başkanı CHP'ye katılıyor!

CHP'de, 18 Aralık'ta delegenin kabul etmesi durumunda 20 Mayıs-3 Kasım tarihleri arasındaki faaliyetler onaya sunulacak.

Eklenme: 03 Aralık 2010 10:19 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 03:34
Böylelikle, eski MYK'nın tartışmalı olan faaliyetleri aklanacak. Sonuç, Yargıtay Başsavcılığı'na iletilecek ve CHP'ye ilişkin dosyanın kapatılması talep edilecek

CHP'nin 18 Aralık'ta gerçekleştireceği ve Parti Meclisi'nin seçileceği olağanüstü kurultayda, önceki yönetimin aldığı kararların tartışma yaratmaması için ek bir madde konulması kararı alındı. Bu maddeyle ilgili önergenin kabul edilmesi ve eski yönetimin ibra edilmesi ve Yargıtay'daki CHP dosyasının kapanması hedefleniyor.

Berhan Şimşek delege değil

CHP kurultayında toplam 1.242 delege oy kullanacak. Delege listesi dün genel merkez yönetimi tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edildi. CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in, MYK'dan atanma yöntemi ile göreve gelmesi nedeniyle kurultay delegesi olmadığı belirtildi. Toplam kurultay delegesinin 101'ini milletvekillerinin oluşturduğu öğrenildi.

Kurultay gündeminde faaliyet raporlarının okunduğu sırada, Divan Başkanlığı'na gündeme madde eklenmesini öngören bir önerge verilecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın uyarısı doğrultusunda yapılan MYK değişikliğinden önceki yönetimin faaliyetlerinin ibra edilip edilmemesi önerge ile delegenin onayına sunulacak. Önergenin salt çoğunlukla kabul edilmesi durumunda, eski yönetimin faaliyetleri onaya sunulacak. Kurultayın 1.242 delegesinden salt çoğunluk olan 622'sinin "faaliyetlerin ibra edilmesi" yönünde verilecek önergeye lehte oy kullanmaları durumunda, 20 Mayıs tarihli kurultaydan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tüzük değişikliğini uygulama yönündeki uyarısının yaşama geçirildiği 3 Kasım tarihine kadar olan faaliyetleri oylanacak. Böylelikle, eski MYK'nın tartışmalı olan faaliyetleri de aklanacak. Kurultaydan çıkacak sonuçta ilerleyen günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilecek ve CHP'ye ilişkin dosyanın kapatılması talep edilecek.

Gandi'nin önemli kararı

CHP'de kurultay öncesinde gözler Kılıçdaroğlu'nun eski Genel Başkan Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav ile yapacağı görüşmeye çevrildi.

Kılıçdaroğlu'nun "Görüşeceğim ama listeyi bizzat ben yapacağım" açıklaması ve "kanaat önderleri" benzetmesinin Baykal ve Sav'ın tepkisini çektiği belirtiliyor. İki görüşmede de, isimler üzerinden pazarlık yapılması beklenmiyor. Tarafların oluşturulacak yeni PM'ye ilişkin kriterlerini birbirine ileteceği belirtiliyor. Parti yönetiminin "uzlaşma" ile belirlenmesi durumunda, kurultayda çarşaf liste önergesi verilmeyeceği kaydediliyor. Ancak Baykal ve Sav'ın Kılıçdaroğlu ile görüşmelerinden memnun ayrılmamaları durumunda kurultayda çarşaf listenin uygulanması yönünde önerge verileceği ileri sürülüyor. Önergenin kabulü için kurultay üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu gerekiyor. Kayıtlı delege sayısı dikkate alındığında bu rakam 622 oluyor. Kurultayın hemen öncesi il başkanlarını toplantıya çağırarak, blok liste kararı çıkarmaya çalışacak olan Kılıçdaroğlu, çizik operasyonu yaşanmaması için blok liste ile yönetimi belirlemeyi istiyor. Ancak Kılıçdaroğlu, önceki gün kurultay çağrısını yaparken, çarşaf olasılığını da "delegeler önerge verip kabul edilirse o zaman çarşaf liste olur" sözleriyle dile getirdi. Olası çarşaf listede, özellikle Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'e yönelik çizik operasyonu yaşanması bekleniyor.
Parti yönetiminde Baykal ve Sav ekiplerinden isimlere yer verip vermeme konusu tamamen Kılıçdaroğlu'nun inisiyatifinde gözüküyor.

Bu arada CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav'ın Yenimahalle Belediyesi'nde bir araya geldiği iddiası da yalanlandı. Baykal, İddialara tepki göstererek "Bunlar yalan dolan, boş laflar" dedi.

Hale GÖNÜLTAŞ/VATAN ANKARA