MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP'de Dersim depremi! Tunceli'de CHP'ye büyük tepki!

Tunceli'de CHP ve Onur Öymen'e tepki yağdı. Tunceli'de siyasi parti ve STK temsilcileri ortak açıklamalarında\"Baykal ve Öymen, Tunceliler'den özür dilemelidir\" dedi.

Eklenme: 13 Kasım 2009 00:57 - Güncelleme: 23 Mart 2016 16:42

Tunceli'de, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada, CHP'yi ve 10 Kasım'da Meclis'teki görüşmelerde konuşurken, Dersim isyanını örnek gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i sert dille eleştirdi. Tunceli Belediye başkanı DTP'li Edibe Şahin, Kürt açılımı sırasında Dersim isyanını örnek gösterilmesin tepki gösterip, "CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Onur Öymen Tunceliler'den özür dilemelidir" dedi.Tunceli Belediyesi konferans salonunda düzenlenen ortak basın toplantısına, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, DTP İl Başkanı Veli Haydar Güneş, KESK dönem sözcüsü Hıdır Demir, ESP Tunceli temsilcisi Ali Ekber Kaya, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz ile İHD temsilcisi Barış Yıldırım katılarak birer konuşma yaptı. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, "CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Onur Öymen'in Tunceli'lerden özür dillemedir" diyerek şunları söyledi:"Uzun süredir Dersim hep Türkiye'nin gündeminde oldu. En son 10 Kasım'da TBMM'de yapılan görüşmede tekrar gündeme geldi. Bundan sonrada Dersim gündeme gelmeye devam edecek. Devlet elindeki arşivlerini bu halka açtığı zaman Dersim gerçekleri ortaya çıkar ve herkes bir sonuca varır. Biz artık kadınların gözyaşı üzerinde siyaset yapılmasını istemiyoruz. Biz kadınlar artık barışın öznesi olmak istiyoruz. Siyaset yapmak istiyoruz, gözyaşı dökmek istemiyoruz. Tunceli, yıllarca CHP'yi destekleyen, besleyen bir il konumundaydı. Ama son seçimlerde CHP Tunceli'de hiç milletvekili çıkaramadı. Yılarca Dersim'den CHP'ye sürekli destek gitti. Biz CHP içindeki Dersimlilere çağrı yapıyoruz. Artık bundan sonra kendi kararlarını daha doğru versinler yaşanılanlar ortadadır."DTP Tunceli İl Başkanı Veli Haydar Güneş, CHP'nin faşist bir parti konumuna geldiğini iddia ederek, "10 Kasım'da TBMM'de Kürt açılımının ön görüşmesi yapıldı ve bu görüşmeler sırasında bizim geçmişte yaşadığımız acıları, tramvayı ve bir katliamı bize hatırlattılar" dedi. Güneş, bunu CHP Milletvekili Onur Öymen yaptığını, Öymen'in "Dersim'de analar ağladı" dediğini ifade ederek şöyle konuştu:"Çünkü devletin menfaatleri gereği anaların ağlaması gerektiğini vurgulamak istiyordu. Kendisini Cumhuriyetin partisi olarak adlandıran CHP ve onun sözcüsü Onur Öymen bugüne kadar düşündüklerini kamoyu ile paylaşamamış olmalı ki kafasının arkasındaki faşist ve ırkçı zihniyeti tekrar dışarı vurdu.

Bu sözleri CHP milletvekilinden duyduğumuzda tüylerimiz diken diken oldu, duyduklarımıza inanamadık. Bu sözleri söyleyen MHP'li biri değil maalesef kendisine sol diyen bir partinin temsilcisiydi. Devlet, Dersim'de soykırım derecesinde bir katliam yaptı. Bu isyanlar sırasında analar ağlayamadı, çünkü anaların kucaklarındaki bebekleri ile öldürüldü. Analarımızın o dönem ağlama şansları dahi olmamıştı. Şimdi bu zalimane davranışı kalkıp devletin menfaatleri çerçevesinde değerlendiren bir siyasetçiye söyleyecek fazla bir lafımız yoktur."Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz de, CHP ve Onur Öymen'i kınadığını belirterek, "25 yıldır bölgede devam eden çatışma ortamında en çok etkilenen illerin başında Tunceli geliyor. Bölgemizde ilimizde işsizlik en üst düzeyde, yatırımlar yapılmıyor, halk yoksulluk içinde nüfusumuzun büyük bölümü göç etmiş durumda. Bu nedenle bizler Kürt açılımı konusunda atılan bu adımları destekliyoruz. TBMM'de konuşan CHP temsilcisi ilimizde 70 yıl önce uygulanan bir yöntemi tekrar kamuoyunun önüne sürdü. Bizler diyoruz ki artık kendisine demokratım, ilericiyim, Aleviyim diyen herkes CHP'ye tepkisini ortaya koymalı" dedi.

ONUR ÖYMEN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

KESK Sendikalar Platformu Tunceli dönem sözcüsü Hıdır Demir ise, CHP ve Onur Öymen'i suçlayarak, "CHP Milletvekili Onur Öymen'i TBMM'deki konuşmasında dolayı nefretle kınıyoruz. Onur Öymen 86 yıllık devlet politikasında izlenen tutumunun dışa vurumudur" dedi. İHD Tunceli temsilcisi Barş Yıldırım da, CHP Milletvekili Onur Öymen'i savaş kışkırtıcılığıyla suçlayarak hakkında dava açacaklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.