MedyaFaresi MedyaFaresi

CHP Lideri, Arınç'a nasıl ''yandım Allah'' dedirtti?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun türban konusundaki yorumuna AKP cephesinden tepkiler çığ gibi geliyor. Erdoğan'ın ardından Arınç bakın ne dedi?

Eklenme: 27 Ağustos 2010 18:05 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 08:58
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türbanı ulemaya soralım" önerisine Başbakan Erdoğan'ın ardından bir tepki de Bülent Arınç'tan geldi. Arınç, Kılıçdaroğlu'nun 'ulema diye Zekeriya Beyaz ya da Yaşar Nuri Öztürk'ü hatırlıyor olabileceğini söyledi.

Bursa'da Olay TV'de yayımlanan 'Odak Noktası' isimli programda konuşan Arınç, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'başörtüsünü ulemaya sorup çözeceği' yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

CHP ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRMÜŞTÜ

MHP ile birlikte 411 oyla çıkarttıkları yasayı CHP'nin hemen Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü hatırlatan Arınç, Kılıçdaroğlu'nun 'ben bunu çözeceğim' dediğini, ama nasıl çözeceğini söyleyemediğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun, başörtülülerin üniversiteye girip girmeyeceğini açıklaması gerektiğine işaret eden Arınç, şöyle konuştu: "Üniversiteye başörtüsüyle girilirse kendisine puan kaybettireceğini belli yerlerde de biliyor. Ama Baykal'dan farklı bir şeyler söyleme ihtiyacında, en azından prim yapmak ihtiyacında. Biz 'ne olur, nasıl çözeceğini söyle' diye yalvardık, ama 'kendiliğinden çözülecek' diyor. Böyle denilince tüylerim diken diken oldu. 'Kendiliğinden çözülecek' denildiğinde nasıl olacağını biliyoruz. 1999 yılında Fazilet Partisi'nden Merve Kavakçı, Meclis'e geldiğinde kavga oldu, gürültüler koptu. Yemin ettirmediler, milletvekilliği düştü. MHP kökten çözdü. Başı açık geldi. Yeminini böyle yaptı, parlamenter faaliyetlerini böyle yaptı. Demek ki kökten çözmek böyle oluyormuş."

YANDIM ALLAH!..

Kılıçdaroğlu'nun 'ulemaya soracağım' sözüne dikkat çeken Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ulemaya soracakmış. Bugünün din bilginlerine... Tayyip Bey, üç yıl önce 'başörtüsü inanç gereğidir, dolayısıyla İslam'da baş örtmeyi ulemaya sormanız gerekir' demişti. Adamın ne gericiliği ne yobazlığı kaldı. Ulemaya soracağı şey şuymuş, tüylerim diken diken oldu, 'Baş nasıl örtülürmüş, saçların çoğu açıkta kalsa, boyunda kalsa olmaz mıymış, başörtüsü İslam'ın emri miymiş?' Tahmin ediyorum ulema diye Zekeriya Beyaz ya da Yaşar Nuri Öztürk'ü hatırlıyorlardır. Onlara sorarak başörtüsü sorununu çözmeye kalkarlarsa yandım Allah."