MedyaFaresi MedyaFaresi

Central Park'ta Livaneli rüzgarı esti!

10 bin Zülfü Livaneli hayranı, ABD'nin New York kentindeki Central Park'ı sanatçının hep bir ağızdan söyledikleri unutulmaz şarkılarıyla inletti..

Eklenme: 19 Haziran 2011 12:57 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 09:00

New York'taki ünlü Central Park'ta bu yıl üçüncüsü düzenlenen "İstanbulive" konseri, sağanak yağmura rağmen çok coşkulu geçti. Central Park'ta 10 binden fazla seyircinin katılımıyla muhteşem bir müzik şölenine dönüşen konserde bu yıl 40. sanat yılını kutlayan sanatçı Zülfü Livaneli, Türkiye'yi uluslararası arenada başarı ile temsil eden genç rock grubu "Manga" ve New York'un yetenekli müzisyenleri "New York Gypsy All-Stars" sahne aldı.

65'İNCİ YAŞ PASTASI

Kültür ve Turizm Bakanlığının ana sponsorluğunda düzenlenen konserde, 65 yaşına giren Zülfü Livaneli'ye sürpriz doğum günü pastası da kesildi. Livaneli, teşekkür edip pastanın mumlarını söndürdükten sonra izleyicilere "Siz benim en güzel doğum günü hediyemsiniz" dedi. Sahnede hem Türkçe hem İngilizce konuşan Livaneli, "Yiğidim Aslanım", "Leylim Ley", "Güneş Topla Benim İçin", "Özgürlük", "Karlı Kayın Ormanı" gibi çok sevilen parçalarıyla izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Livaneli'nin şarkılarını, konseri dinlemeye gelenler hep bir ağızdan söylerken, Livaneli'ye sahnede bir ara ünlü pop şarkıcısı Demet Sağıroğlu da eşlik etti. Livaneli'nin "Leylim Ley" parçasını İngilizce seslendiren siyahi şarkıcı Selloane Lekhoaba da izleyicilerden büyük alkış aldı. Livaneli sahneye çıkmadan önce, çalışmalarını anlatan kısa bir video film de gösterildi.

YUNANLI SEYİRCİLER DE VAR

Konserin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zülfü Livaneli, konseri izlemeye hem Türklerin hem Amerikalılar'ın hem de Yunanların geldiğini belirterek, "Central Park'ta, New York'un göbeğinde bu şarkıları söylemek çok hoş bir duygu. Çok güzel bir doğum günü sürprizi de yaptılar bana sahnede. O da çok hoştu. Yağmur, fırtına, şimşek kimseyi durduramamış. Kalabalık bir konser yaptık, çok mutluyum" dedi.

'GENÇLER BENDEN KOPMADI'

Şarkılarını her yaştan müzikseverin dinlemesiyle ilgili bir soru üzerine ise Livaneli, "Bob Dylan'ın, Joan Baez'in, Mikis Theodorakis'in şarkılarını genellikle yaşlı kimseler nostaljik olarak dinliyorlar. Oysa bizim çok genç bir dinleyicimiz var, küçük çocuklardan başlayan çok genç bir dinleyici kitlesi var. Herhalde benim içimde hâlâ isyan ateşi yanıyor, onu hissediyorlar, gençlik benden kopmadı çok şükür" diye konuştu.