MedyaFaresi MedyaFaresi

Cemaat CHP ve MHP ile 20 vekil pazarlığı mı yaptı?

Güneş gazetesinin bugünkü manşetine göre, Cemaat 3 kişilik heyetle MHP ve CHP’nin kapısını çaldı. Varlığını sürdürme telaşına düşen cemaat, kritik isimleri Meclis’e sokmaya çalışıyor. Cemaatin listesinde Nazlı Ilıcak, Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca ile birlikte dikkat...

Eklenme: 06 Şubat 2015 11:38 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 08:24

İşte Güneş gazetesinde bugün yayınlanan o haber;

VARLIĞINI 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin yeniden iktidar olamamasına bağlayan ‘paralel örgüt’, seçime aylar kala ittifak pazarlıklarına hız verdi. 3 kişilik bir heyet yeniden MHP ve CHP’nin kapısını çaldı.  Heyet, üst düzey yöneticilerle kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmelerde yapacakları destekleri ve taleplerini tek tek sıraladı. 

HİMMET PARASI SEÇİME

Güneş'in haberine göre; Paralel örgüt yandaşları 7 Haziran Genel Seçimleri’nde de CHP ve MHP’yi destekleyecek. İzmir gibi CHP’nin güçlü olduğu yerlerde CHP için, Erzurum, Yozgat gibi MHP’nin güçlü olduğu yerlerde de MHP için tüm imkanlar seferber edilecek.  

Himmet havuzunda biriken ve milyonlarca dolarlar kaynak seçim kampanyaları için harcanacak.  

YILMAZER BİLE VAR 

Paralel örgüt bunun karşılığında her iki partiye  20 kişilik liste verdi. Listede Nazlı Ilıcak, 14 Aralık Operasyonu’nda tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, aynı operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, adı hem Hrant Dink davasında hem de ‘kumpas’ davalarında sıkça geçen ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan istihbaratçı polis Müdürü Ali Fuat Yılmazer de bulunuyor.  

Tek çözüm yolu halkla ittifaktır

İÇİŞLERİ Bakanı Efkan Ala, “Paralel yapının seçimlerde HDP’ye destek vereceği” yönündeki iddialarla ilgili, “Paralel yapı CHP ile ittifak yaptı. Bunu yapabildikten sonra herkesle yapar. Unutmamak lazım ki demokrasilerde halkla ittifak yapmak tek çözüm, tek yoludur. Halkla ittifak yapmadıktan sonra kimle ittifak yaparsanız yapın” dedi.  

HALKTA TABANLARI YOK 

Ala, şöyle devam etti: Onlarla geçtiğimiz seçimlerde inanılmaz broşürler bastılar, desteklediler. Ne oldu sonuç, hatta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hepsi bir araya geldi. Oralarda önce karşıydı, çözüm sürecine, şuna, buna, şimdi onlarla da işbirliği yapabilir. Zaten halkta da bir tabanlarının olmadığı, tabansız bir hareketin ittifakı olsa ne olur, olmasa ne olur?"

Güneydoğu’da HDP ile

ÖRGÜT, MHP ve CHP’nin varlık gösteremediği Güneydoğu’daki illerde de HDP’nin desteklenmesini kararlaştırdı. 30 Mart seçimlerinde de paralel yapıya mensup kamu görevlilerinin AK Parti’nin etkinliğini kırmak için HDP lehine çalıştıkları ortaya çıkmıştı. İttifak itirafı paralel yapıya yönelik operasyonlar sonrasında gözaltına alınan polislerin ifadelerine de yansımıştı.  

İki kez hüsrana uğradılar

PARALEL yapı, 30 Mart yerel seçimlerinde de benzer bir taktik izlemişti. Ancak AK Parti darbe girişimine rağmen o seçimde yüzde 45.6 ile birinci parti olurken CHP yüzde 27.8, MHP ise yüzde 15.2 oy alabilmişti. 10 Ağustos seçiminde de paralel yapı, CHP ve MHP’nin 'çatı' adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, yüzde 38.44 oyda kalmış, AK Parti’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.79 oyla Cumhurbaşkanı seçilmişti.

GÜNEŞ