MedyaFaresi MedyaFaresi

Cem Uzan'dan şok iddia! Çocuklarımı kaçırdılar!

Cem Uzan'ın avukatı Ferhat Ünalan, yaptığı yazılı açıklamada, müvekkilinin küçük çocuklarının kaçırıldığını savundu.

Eklenme: 16 Ağustos 2010 19:24 - Güncelleme: 21 Mart 2016 19:22

Cem Uzan'ın avukatı Ferhat Ünalan, müvekkili ile Alara Koçibey arasındaki velayet davasına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

FRANSA ÇOCUKLARI RESMEN İSTEDİ
Ünalan, yaptığı yazılı açıklamada, müvekkilinin küçük çocuklarının kaçırıldığını savundu. Çocuk kaçırmanın tüm dünyada en ciddi suçlardan biri olduğunu ve pek çok uluslararası sözleşmeye konu edildiğini belirten Ünalan, şunları kaydetti:

"Müvekkilimin çocuklarının kaçırılması üzerine Türkiye tarafından da imzalanan Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi uyarınca gerekli başvurular yapılmış ve Fransa, Türkiye'den çocuklarının iadesini talep etmiştir.

Ancak uluslararası sözleşme hükümlerine rağmen Türk makamları sözleşmenin gereğini bugüne kadar yerine getirmekten imtina etmişlerdir.
Sözleşme hükümlerine aykırı davranılması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde gerekli başvurular yapılmıştır.

Bundan sonra da çocuk kaçıranlar, çocuk kaçırılmasına yardım edenler ve çocuk kaçırmaya göz yuman herkes ile ilgili olarak hem iç hukuk, hem de uluslararası hukukta her türlü başvuru yapılacak ve bu kişiler hukuk karşısında sorumluluklarına katlanmak durumunda kalacaklardır."