MedyaFaresi MedyaFaresi

Cem Küçük HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'na tazminat ödeyecek

Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'na tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Eklenme: 09 Nisan 2019 17:52 - Güncelleme: 09 Nisan 2019 17:54

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “FETÖ-PKK-28 Şubatçı koalisyonu haddini bilecek” isimli köşe yazısında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük'e açtığı tazminat davasını kazandı. 

Evrensel'de yer alan habere göre, Bakırköy 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasında İhlas Gazetecilik A.Ş ve Cem Küçük’ü 7 bin 500 TL manevi tazminat cezasına çarptırdı.

"Kadın hukukçulara bağışlamak istiyorum"

Kararı değerlendiren Filiz Kerestecioğlu, "Bugüne kadar sürekli bir fütursuzluk ve herkese hakaret etmeyi kendisinde hak gören bir kişi kendisi. Bu nedenle tazminata mahkum edilmesi kararından dolayı memnunum. Karar kesinleşirse bu tazminatı kadın hukukçulara bağışlamayı düşünüyorum. Bu tür insanlarla mücadele eden kadın hukukçuların çoğalmasını ümit ediyorum" dedi.

Kerestecioğlu "İfade özgürlüğünü savunan bir hukukçu ve insan ve kadın hakları savunucusu olarak bunun bir ifade özgürlüğü olmadığını düşünüyorum. Bu, hukuk kararıyla da ortaya konuldu. Bu tarz sözler nedeniyle hiçbir şekilde yargılanmayacağını düşünen çok sayıda gazeteci var. Onlara da bir uyarı olacağını düşünüyorum. Bize yönelen herhangi bir hakaret takipsizlikle sonuçlanırken, Cumhurbaşkanına hakaretten yüzlerce kişi sürekli yargılanıyor ve bu nedenle sürekli ceza alıyor. Böyle bir dönemde olumlu bir karar olarak görüyorum" ifadelerini kullandı. 

Kerestecioğlu,  sosyal medya hesabında kararla ilgili olarak  "Cem Küçük’e karşı manevi tazminat davası kazanmanın dayanılmaz hafifliği! O zaman çaylar benden!" paylaşımını yaptı.


Cem Küçük, Türkiye Gazetesi'ndeki 25 Aralık 2017 tarihli yazısında Filiz Kerestecioğlu ile ilgili olarak şunları yazmıştı: “PKK terör örgütünün emrinde çalıştığı herkesçe bilinen Garo Paylan ve Filiz Kerestecioğlu yaptıkları kara propagandaya işte PKK’nın bu cinayet planlarını örtmenin telaşı içindedir. Her ikisi de bu suçları dolayısıyla tıpkı Selahattin Demirtaş gibi Türk mahkemelerince yargılanacaktır. Kerestecioğlu denen tip ömrü boyunca PKK terörünün infazlarını ve işkencelerini desteklemiş bir komünisttir. Bu PKK’lı kadın kendisi işkenceci ve infazcı bir terör örgütünün elemanıdır. Kürt de değildir ve bilakis dindar Kürt halkının düşmanıdır. HDP demek PKK terör örgütü demektir ve teröristlere bu millet itibar etmez.”