MedyaFaresi MedyaFaresi

Çek maçı öncesi Fatih Terim'den açıklamalar

Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak olan milli takımımızda teknik direktör Fatih Terim ve kaleci Volkan Babacan basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 20 Haziran 2016 21:32 - Güncelleme: 21 Haziran 2016 00:30

EURO2016 D Grubu son maçında Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak olan milli takımımızda teknik direktör Fatih Terim ve kaleci Volkan Babacan basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İşte Terim'in açıklamaları;

"Bu maçta skor farklı olmalı. Lehimize olmalı. Oyundan farklılıklar olmalı. Çok enteresan bir maç bekliyor bizi. Beraberlik olsa iki takım da dışarıda kalıyor. Onlar kazansa garantiliyorlar. Biz kazanırsak şartları var. Oyun yarın satranç gibi olacak. Farklı skorlar çıkabilir. Bizim lehimize skorun farklı olması gerekir."

"HAYAL DÜNYASINDA YAŞAMIYORUM"

"Ben hayal dünyasında yaşamıyorum, gerçeklerle ilgilendiğim için ben işaretlerimi yaptım. Ayrı basın toplantılarında 3 cümle söyledim. İlki gruptan çıkmanın başarı olduğuydu. Diğeri grubun ölüm grubu olduğunu, önemli takımların bu grupta olduğunu söyledim. Bazı şeylerin mesajını verdim ama bunlar umutsuzluk değil. Bir toplantıda da 3 puanın gruptan çıkarabileceğini söylemiştim. Bu da senaryolardan biri. Bir şekilde üst tura çıkmak önemli. 4 puan idealimizdi. Kayıp olabilir düşüncesiyle ama Hırvat maçı aklımızda olmayan şekilde bitti. Daha değişik bitirebiliriz diye düşünmüştük. Yarın senaryolardan bir tanesini oynayacağız. Bakalım ne olacak."

"BEDELLERİ ÖDEMEYE HAZIRIM"

"Dün antrenmandaydım. Oyuncularla hem bir gün önce hem de akşam beraberdim. Maçı seyrettik. Antrenmanda sessizdim ama ben de insanım. Benim de duygularım var. Oyuncularımla olan bir şeyden dolayı değil bu. 2016 şampiyonası öncesi kampa bakacak olursak beklediğim ama boyutunu tahmin edemediğim olayların yaşandığı doğrudur. Kampın hedeflediğimiz ve olması gerektiği gibi olmadığını da söyleyebilirim. Unutulmamalı ki henüz büyümemiş, büyümekte olan ve büyüdüğünü sanan hepsine bir dokunuşum vardır. Hayatlarına da etkim vardır. Bu kadroyu da ben kurdum. Bu kadroyu oluşturan süreci de yönetmeye çalışıyorum. Olabilecek her hadisenin de bedellerini ödemeye hazırım. Geçmişe de bakıldığında Galatasaray'da ve milli takımda bu bedelleri ödediğimi görürsünüz."

"TURNUVA BİTSİN BAKALIM..."

"Bugün Türkiye'de herkes rahat olabilir ama hiçbir yere kaçamazlar. Herkes hakkını alacak. Yarın önemli bir maç var. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Bırakmayacağım zaten. Biraz üzgünüm, kırgınım. İnsanız sonuçta. Bazen düşünüyorum 'Bunu aileme yapma hakkım var mı' diye. Çünkü ailem benim aileme haksızlık yapma hakkım yok. Bu zamana kadar dokundurmadım yine dokundurmam. Mahkemeye de bakacağız. Buradan bu konuyla ilgili yanımızda olanlara teşekkür ediyorum. Bu konudan dolayı buruktum biraz. Camdan çelikten bir adam değilim. Antrenmanı gözlemediğim içinde olmadığım anlamına gelmez. Ben işimin başındayım. Hayırlısıyla bitsin bakalım her şeyi rahat rahat konuşuruz."

"TÜRKİYE'DEKİ MATAH İŞLERİ BEN YAPTIM"

"Ciddi anlamda oyun düşüklüğümüz var. Hazırlık maçlarındaki performansımızla şu takım arasında büyük fark var. Beklentimiz olan bir çok oyuncunun gerek fiziki, psikolojik ve özel hayat... Bir çok sorunu bir arada yaşadık. Bunları hesaplamıştık ama bazen sıkıntı yaratabiliyor. Umarım bunu telafi ederiz ve daha rahat devam ederiz. Sıkıntılı olduğumuz açık. 'Hakan Çalhanoğlu yanlış yerde oynuyor' diye bir şey okudum. 40-45 senedir futbolun içindeyim. Bazılarına göre matah olmayabilirim ama Türkiye'deki matah şeyleri ben yaptım. Leverkusen'de hocası forvet arkasında veya sol kanatta oynatıyor. Teknik eleştirilere açığım. Sebebi o değil. 15 maç iyi gidemezsiniz bu şekilde. Sebebi açık. İşler kötü gittiği zaman böyle oluyor. İşi bilen yapar, bilmeyen eleştirir. Haklısınız, oyun olarak arada fark var. Biz o günlerin üzerine koyarak döneriz inşallah"

"BEN ÜZGÜNSEM OYUNCULARIM DA ÜZÜLMELİ"

"Benim girip oynadığımı kimse görmemiştir. Ben hayatım boyunca özel hayatımı işime karıştırmadım. Oyuncularımın hepsi iyi, benim oradaki davranışım açıktı. Oyuncularım, benim üzgün olduğumu bilmeli ve benimle üzülmeliler. Bizim sorunumuz o değil. Bazen mesajları gülerek verirsiniz, bazen böyle verirsiniz. Önemli olan mesajın gitmesi. Takımın durumu gayet iyi. Konsantre olmuş haldeler. Son şans artık. Olur ya da olmaz. Her bir maçın öncekinden güçlü şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Değişikliklere gelince olabilir. 23 kişi seçtiğimize göre değişiklik olabilir ama köklü şeyler kimse beklemesin. 1-2 rotasyon olabilir. Taktiği açıklayacak değilim. Takımda herkes işin bilincinde. Zaman zaman insanlar güler, eğlenir, zaman zaman da böyle olur. Utanması gereken birileri varsa bu ben değilim. Bu takımın hocasının ve kafilenin bu durumu gelmesini sağlayanlar olmalı utanması gerekenler."

"BÜTÜN HER ŞEYİ ANLATACAĞIM"

"Herkes değişik kadrolar 11'ler kurmuş. İnşallah onların dediği kadro çıkar ne bileyim. Şimdiye kadar daha olmamış. Aslında çok gülmem lazım tabloya bakınca. Bir sürü şey var ama bugünün konusu değil. Merak etmeyin bütün konulardaki merakları gidereceğim yakında. Gerekirse ismen gerekmezse ortaya. Biz maça hazırız. Takımın neşesi yerinde."

"TARİH PROFESÖRÜ BENİ ELEŞTİRİYOR..."

"TRT ülkemizin televizyonu. Bu takım ülkenin takımı, spor konusu olmayan bir programda tarih profesörü çıkıyor bana ve takımıma olmayan şeyleri söylüyor. Bunu düşünebiliyor musunuz? Hakaret yağdırıyorlar onları geçtik ama tarih programında milli takım bir an evvel dönmeli diyorlar. Siz de diyorsunuz ki 'Hocam niye suratın asık' yalandan da gülemeyiz ki."

"ŞAMPİYONAYA ŞAMPİYONADA HAZIRLANILMAZ"

"Bu kampta olaylar beklediğimiz şeyleri dışına taştı. Oyuncularıma da söyledim. Buraya gelmeden kendilerini hazırlamalarını söyledim. Avrupa şampiyonasına şampiyona sırasında hazırlanılmaz. Ortama hazırlanılmayan bir ülkeden de geliyoruz. Zorlaştırıyoruz bunu. Kampta her şey olur. Bir çok şeyi biliyorsunuz ama bilmedikleriniz de var. Ben buradan birkaç oyuncumuz Avrupa ve dünya tarafından bahsedilmesini bekliyordum. Şu ana kadar olmadı. İnşallah yarın her şey istediğimiz gibi gelişir ve onlar bu dediklerimi saha içinde gerçekleştirirler. Ben bu konuya önem veriyorum."

"BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ' DEMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

"2008'deki duyguyu vermeye çalışacağım oyunculara. Böyle bir eleme grup aşaması oynadık. Mottomuz da böyle. Ya biz bitti diyeceğiz bitecek. Ya da bitmedi diyeceğiz bitmeyecek. Mottomuz bu olduğuna göre gereken neyse yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ama futbolda bazen her istediğiniz olmuyor. Bakacağız yarın neler olacak. Böyle bir krizden bu fırsatı çıkarabilirsek bir sonraki aşamada başka şeyler konuşabiliriz"

"ÇEK TAKIMINI BEĞENİYORUM"

"Çek takımıyla elemelerde iki kez oynadık. Onlar bizi İstanbul'da yendi biz onları Prag'da yendik. İyi takımları var. Tek veya çift santrafor oynuyorlar. Türkiye'yi çok iyi bilen ve saygı duyduğumuz oyuncuları var. dikkat edilmesi gereken bir takım. Hırvatlar'ı 2-0'dan yakaladı. İspanya'ya karşı son anda beraberliği bulabilirdi. son yıllarda iyi bir Çek takımı izliyoruz. Beğendiğim bir takım."

Cihan CİHAN

En Çok Okunan Haberler