MedyaFaresi MedyaFaresi

Canlı yayında olay! Dersim tartışması yayın terkettirdi!

Dersim tartışmalarının masaya yatırıldığı Haber Analiz'de tansiyon yükseldi, Prof. Saray yayını nasıl terk etti işte ayrıntılar.

Eklenme: 18 Kasım 2009 00:51 - Güncelleme: 28 Şubat 2016 01:54

Ece Üner'in sunduğu Haber Analiz'de, CHP'li Onur Öymen'in sözleriyle yeniden gündeme gelen Dersim olayları masaya yatırıldı. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Saray ve Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun'un konuk olarak katıldığı programda tansiyon yükseldi. Prof. Saray sert sözler söylerek programı terk etti. Ekranların yeni yıldız 'anchorwoman'ı Ece Üner ise tartışmayı büyük ustalıkla yönetti.

Prof. Saray, Dersim olaylarını, "Devleti tanımayan aşiret reisleri kendi emrinde çeteler oluşturmuştu. Gerektiğinde komşu vilayetlerden soygun yapıyorlardı. Tunceli Kanunu'nu bizzat İsmet Paşa çıkarıyor, 'Burada devlet otoritesi sağlanmalı' diyor. Devletin orada tedbir alacağı haberleri gelince isyanlar başlıyor." şeklinde özetledikten sonra Ece Üner sözü diğer konuğu Fermani Altun'a verdi.

Ece Üner, Altuna'a sözü verirken her iki konuğun da ortak görüşünün "Atatürk'ün haberi olmadan birtakım olaylar yaşandı" şeklinde olduğunu hatırlattı. Altun, "Tarihleri doğru yazmak önemli. Dersim, Cumhuriyet'in en büyük katliamıdır, bir soykırımdır hatta. Bugün CHP kalkıyor, bunu örnek veriyor. Bu bir utançtır. Türkiye'de işkence yapanlar da Atatürk'ün arkasına sığınıyor." sözlerinden sonra tansiyon yükseldi.

Prof. Saray, "Ben burada akedemisyen olarak konuşuyorum, beyfendi duydukları masallarla konuşuyor." diye müdahale etti. Prof. Saray daha sonra ayağa kalktı ve "Ben böyle ahlakdışı bir konuşma duymadım. Birisi Atatürk'ü sevmiyorsa ya onun kanı bozuktur ya da sütü bozuktur. Olayı saptırmayın, 36 yıllık bir profesörü duygu dolu bir beyle aynı kefeye koymayın." deyip yayını terk etti.

Habertürk'teki gündem yaratan programlarıyla beğeni toplayan ve önemli reyting başarılarına imza atan Ece Üner, Prof. Saray'ın arkasından tartışmanın devam etmesini önledi ve programın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağladı.

İŞTE O OLAYLI YAYIN

 

Habertürk