Abone Ol

Erdoğan Haziran Ayı Kararlarını Açıkladı: Restoranlar, Kafeler 07.00-21.00 Arasında Açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklama gerçekleştirdi.

Haziran Ayı Normalleşme Süreci Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Haziran ayına ilişkin Koronavirüs süreinde kademeli normalleşme açıklaması yaptı.

Erdoğan'ın satır başları şöyle...

- Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş'ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig'i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz.

- Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var, bizim inşa edecek daha çok eserimiz var. 2053 vizyonumuz için kat etmemiz gereken çok mesafemiz var.

- Türkiye, NATO başta olmak üzere, üyesi bulunduğu uluslararası güvenlik kurumlarına olan sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmiştir.

- Ülkemizi ve milletimizi sahte gündemlerin kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

- Taksim Camii şimdiden İstanbul'un en önemli sembollerinden birisi haline geldi. Taksim Camii'nden yankılanan sese karşı dile getirilen rahatsızlıkların gerisinde güçlü ve büyük Türkiye'nin ayak seslerinden duyulan korku vardır. 

- Birileri sembol olarak görmeyebilir ama bilesiniz ki Çamlıca Kulesi bu asrın sembol eserlerinden biridir.

- Salgın döneminde verilen 661 milyar lirayı bulan hibe ve destekler, ülkemizin ciddi ekonomik kayıplara maruz kalmamasını sağladı.

- Aşı çalışmalarında dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Haziranı tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkanları sonuna kadar zorlayacağız. BioNTtech, Sinovac Sputnik gibi aşıların haziran ayında en yüksek sayıda ülkemize getirilmesi için yoğun çalışma içindeyiz

1 HAZİRAN SONRASI NORMALLEŞME SÜRECİ

- Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

- Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

- Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

- Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

- Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

- Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

- Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

- Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

Ayrıntılar geliyor...