MedyaFaresi MedyaFaresi

Canlı bombanın cenazesi ortada kaldı

Suruç saldırıyı gerçekleştiren Adıyaman nüfusuna kayıtlı Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün cenazesine sahip çıkan olmadı.

Eklenme: 23 Temmuz 2015 14:22 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 17:56

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi'ndeki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün cenazesine sahip çıkan olmadı. Ailenin, çocuklarının kopan parçalarını alıp defnetmek için herhangi bir başvuruda bulunmadığı öğrenildi. Cesedin 15 gün içerisinde alınmaması halinde, savcılık kararıyla belediye tarafından gömülecek. 

Suruç'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin cenazeleri ilk gün Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na getirilmişti. Aileler tarafından tek tek alınan cesetler, memleketlerine götürülüp defnedilirken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne ait gasilhanede, şuana kadar sadece eylemi gerçekleştirdiği öne sürülen Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün cesedi kaldı. Alagöz'e ait sadece iki kol ve bacak parçalarının kaldığı kaydedilirken, hiçbir aile üyesinin cenazeyi almak için başvuruda bulunmadığı öğrenildi. 

Morgda aileye teslim edilmesi için bekletilen Alagöz'ün cesediyle ilgili telefonla da bir bilgi alınmadığı ifade edildi. Cenazeye 15 gün içerisinde sahip çıkan kimsenin olmaması halinde savcılığın devreye girme ihtimali bulunuyor. Sahipsiz cenazelerin savcılığın yazılı talimatı olmadan defnedilmesine yasalar gereği müsaade edilmiyor. Buna göre, savcılık cenazenin defnedilmesine karar verdiğinde, defin işlemi belediye görevlileri tarafından gerçekleştirilecek. 

Öte yandan, Alagöz'ün ailesinin Adıyaman'da güvenlik amacıyla evlerinden alınıp başka bir yere götürüldüğü iddia edilmişti.