MedyaFaresi MedyaFaresi

Canlı bomba 18 yaşındaki kadın mı?

Suruç'ta yaşanan katliamın 18 yaşındaki kadın bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Eklenme: 20 Temmuz 2015 13:48 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 03:24

Suruç'ta yaşanan patlamanın bir IŞİD intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde Amara Kültür Merkezi'ndeki patlamanın nedeni konusunda bölgeden gelen son iddia, patlamaya bir canlı bombanın neden olduğu yolunda.

Hürriyet'in haberine göre Bölgedeki resmi kaynaklar, saldırının bahçede gençlerin arasına giren IŞİD sempatizanı 18 yaşında bir kadın tarafından gerçekleştiği yolunda bilgiler olduğunu öne sürüyor. 
27 ölü ve yaralının olduğu belirtilen ve kitlenin tam ortasında yaşanan patlamanın kaynağının bir canlı bomba olduğunu CNN Türk'e konuşan görgü tanığı Ömer Leventoğlu söyledi. Leventoğlu hatta canlı bombanın parçalarının birleştirildiğini gördüğünü de ifade etti.

CİHAN Haber  Ajansı da olayın 'IŞİD'ci bir intihar bombacısının eylemi ile yaşandığını' belirtirken, DBP Urfa İl Eş Başkanı İsmail Kaplan bombanın 'canlı bomba saldırısı' sonucu patladığını söyledi. Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi de yaptığı ilk açıklamada olayın intihar saldırısı nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. 


MİT, 'IŞİD'Cİ CANLI BOMBA' UYARISI YAPMIŞTI
 

MİT, geçen ay IŞİD’in biri kadın 8 canlı bomba ile Türkiye ’de intihar eylemleri planladığı uyarısı yapmıştı. Uyarıda Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu yerleşim alanlarının hedef alınacağı belirtilmişti. Sözcü gazetesinin haberine göregüvenlik güçlerinin kırmızı alarma geçmesine neden olan istihbarat, ülkesindeki iç savaştan kaçarak Reyhanlı’ya sığınan Suriyeli mülteciden geldi. AFAD kampına yerleştirilen Suriye uyruklu J.A., 17 Haziran 2015 günü Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek bilgi verdi.

J. A., Halep’in Azez ilçesine bağlı El Rai bölgesinde lokanta işleten bir arkadaşının kendisini telefonla aradığını belirterek, "Arkadaşım iki IŞİD üyesinin yemek için lokantasına geldiğinde konuşmalarına tanık oluyor. Bu kişilerden, Halep vilayetine kayıtlı 310712 plakalı Hyundai marka bir otomobile bomba yerleştirildiğini ve aracın Türkiye’deki bir eylem için hazır bekletildiğini duyuyor’’ dedi.

Hatay Emniyet Müdürlüğü, kritik bilgiyi “acil” koduyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT ile paylaştı. IŞİD’lilerce bomba yüklendiği belirlenen 310712 plakalı aracın sınır kapılarından geçme ihtimaline karşı önlemler en üst seviyeye çıkartıldı. Bombalı araçla ilgili olarak jandarma ve polis ekiplerine, “Mülteci görüntüsü altında hudut kapılarından giriş yapması halinde dur ihtarında bulunun. İhtara uymazsa silah kullanma yetkisine başvurun. İhtira uyarsa bomba imha uzmanları eşliğinde arama gerçekleştirin” talimatı verildi.

Patlamadan hemen önce çekilen kare

Patlamanın görgü tanığı: Cesetlerin altında kaldık

Patlamanın nedeni canlı bomba, en az 50 ölü var!