MedyaFaresi MedyaFaresi

Canan Karatay: Sizi koyun haline getiriyor

Prof. Dr. Canan Karatay, Gluten'in her türlü hastalığın başı olduğunu söylerek uzak durulmasını tavsiye etti.

Eklenme: 23 Aralık 2018 12:19 - Güncelleme: 23 Aralık 2018 12:28

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, glutenin 20 semptom ve hastalığa neden olduğunu söyledi. Glutenin vücuda girdiği zaman dost bakterileri öldürdüğünü ve bağımlılık yaptığını söyleyen Karatay, hastalık ve semptomları şöyle sıraladı:

"ALS, dikkat dağınıklığı, otizm, diyabet, osteopeni, beyin bulanıklığı,kanser, sık sık hastalanma, süt ürünlerinde entolarans, büyüme geriliği, depresyon, mide bağırsak gazı, kısırlık, migren, sık sık düşük yapma, alzheimer, sık acıkma, parkinson, burun tıkanıklığıdı." Karatay, bağımlılık yapan glutenin insanları 'koyun'  haline getirdiğini söyledi.

"Modern buğdaydan ve kuru mayayla yapılan ekmek zararlı"
Ekmek ve unların büyük bir tuzak olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karataya, "Modern buğdaydan ve kuru mayayla yapılan ekmek zararlıdır. Modern buğday cüce buğdaydır, hibrittir. Hibrit olduğu için içinde gluten çok fazladır. İşte o gluten her türlü hastalığın sebebidir" ifadelerini kullandı.

"Bağırsaklardaki dost bakterileri öldürüyor"
Glutenin mikrobiyom dengeyi alt üst ettiğini belirten Prof. Dr. Karatay, "Çünkü gluten vücuda girdiği zaman bağırsaklardaki dost bakterileri öldürüyor. Mikrobiyom dediğimiz dengeyi alt üst ediyor, ondan sonra hastalıklar başlıyor, o yüzden ekmek yemeyin diyoruz.

Çünkü Türkiye'de çok fazla ekmek ve unlu mamüller tüketiliyor" dedi.

"Bromür 2B kanserojendir"
Fabrikalardan gelen unlarda kimyasallar olduğunu aktaran Prof. Dr. Karatay, "Gluten beyinde bağımlılık ve bulanıklık yapıyor, ikincisi fabrikalardan gelen unlarda kimyasallar var. Bunlardan en önemlisi de bromür vücuda girdiği zaman iyottun kullanılmasını engeller ve bütün kanserlerin sebebidir. Bromür kansorejen madde olarak kabul edilmiştir.

2B kanserojendir. Özellikle hormon yapan organlarımızda iyoda çok ihtiyaç vardır, bromür bunu engelliyor. Haşimato hastalığı, tiroitte nodüllerin oluşması, Pankreasın, prostatın,bağırsaklarımızdaki hücrelerin bozuk olması bromüre bağlı iyot eksikliğindendir" diye konuştu.  

"Gluten sizi 'koyun' haline getiriyor"
Gluten, beyne gittiği zaman bağımlılık yapıyor ve düşünmeyi, muhakeme yapmayı, sorgulamayı önlüyor sizi 'koyun' haline getiriyor.Koyun nedir? Güdülen bir hayvandır.

Düşünmez, sorgulamaz ne dersen onu yapar. O halde ne oluyoruz? Hepimiz koyun olduğumuz zaman uzaktan bir kumandayla her türlü yönlendiriliyoruz" ifadelerini kullandı.  

"Bağırsakların bozulması depresyon nedeni"

Gluten tahıllarda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay, "Onun için 'tahıl beyin' diyoruz. Ayrıca buğdaydaki lektin çok önemli. Bağırsakları bozuyor, bağırsakların bozulması beyni de etkiliyor. 

Depresyon ve aksiyete sebebi. Gluten her türlü tahılda var, unda var onun için ekmek yemeyin diyorum" dedi.

(DHA)