Abone Ol

Canan Kaftancıoğlu Fahrettin Altun'a hakaret davasında beraat etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ismiyle yargılanan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında, 'Suçun yasal unsurlarının oluşmadığı' gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Canan Kaftancıoğlu Fahrettin Altun'a hakaret davasında beraat etti

Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Canan Kaftancıoğlu katıldı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Şikayetçi avukatı Canan Kaftancıoğlu'nun üzerine atılı suçu işlediğini belirterek cezalandırılmasını talep etti. Savcı daha önce verdiği mütalaayı tekrar ettiğini söyledi. 

"Hakaret içeren sözler söylemedim ki, hakaret etmiş olayım"

Canan Kaftancıoğlu savunmasında suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Bütün vakıf arazileri 2 yıllığına kiraya verilirken, katılana 10 yıllığına kiraya verilmesi devletin nüfuzunu kötüye kullanmaktır. Ben kendisine hakaret içeren sözler söylemedim ki, hakaret etmiş olayım. İlçe başkanımız yargılanmış ve beraat etmiştir. Katılan tarafından kaçak inşaat yapılmıştır. Söz konusu yapının kaçak olduğu anlaşıldıktan sonra, yıkımına müteakip aynı gün sözleşme yapılmıştır. Ben katılan tarafa kesinlikle hakaret etmedim. CHP İl Başkanı olarak 16 milyon İstanbullunun iradesiyle, boğazın öngörünümünde olan bir araziye çivi bile çakmanın yasak olduğu bir durumda, katılan tarafından yapılan kaçak yapıyı kamuoyuna duyurdum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.

"Müvekkilimin yapmış olduğu açıklama eleştiri mahiyetindedir"

Kaftancıoğlu'nun avukatı ise, "Vatandaşlar tarafından belirtilen arazide kaçak yapı yapıldığı ihbarı üzerine, ekipler belirtilen mahalleye giderek uyarı yapmışlar, katılan taraf da kaçak yapıyı yıkmıştır. Sözleşme yapılarak belirtilen arazi 10 yıllığına kiralanmıştır. Müvekkilimin yapmış olduğu açıklama eleştiri mahiyetindedir. Muhatabın üst düzey bir bürokrat olduğu düşünüldüğünde, eleştirinin sert olması da kaçınılmazdır. Müvekkilimin beraatini talep ederiz" ifadelerini kullandı.

"Ben gerçekleri söylemek dışında bir şey yapmadım"

Karar öncesi son sözü sorulan Canan Kaftancıoğlu, "Ben gerçekleri söylemek dışında bir şey yapmadım" diyerek beraatine karar verilmesini istedi.

Kaftancıoğlu hakkında beraat kararı 

Mahkeme sanık Canan Kaftancıoğlu'na isnat edilen 'Kamu görevlisine alenen hakaret' suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek beraatine karar verdi.

Beraat kararının ardından Kaftancıoğlu'ndan açıklama

Beraat kararı sonrası sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kaftancıoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Bir pergolacı, bir pergolacıya gel beraber bir pergola yapalım sonra da yıkalım demiş :) Tekerleme bu kadar…"