MedyaFaresi MedyaFaresi

Camide bira görüntüleri için AB elçileri ne dedi?

Egemen Bağış’ın, AB Büyükelçileri’ne camide içki içildiğine dair görüntülerin izletildiği açıklamasının ardından büyükelçiler açıklamada bulundu.

Eklenme: 26 Haziran 2013 09:14 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 21:36

AB elçilerine camide alkol içilen o görüntüleri izletti!

İşte camideki o fotoğraflar!.. FOTO GALERİ

Camiye bira şişeleriyle girdiler! Erdoğan ne demişti?

İşte Başbakan’ın tepki gösterdiği o görüntüler!

İŞTE O GECE CAMİDE YAŞANANLAR -VİDEO-

Erdoğan kızdı, soruşturma başlatıldı! İmam izne çıkarıldı!

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle Bakanlıkta çalışma yemeğinde bir araya geldi. Bağış, Büyükelçilere, “Gezi olaylarının aylar, hatta yıllar önce planlandığını” söylerken, toplantı başlamadan önce büyükelçilere Gezi Parkı gelişmelerine ilişkin bilgi ve fotoğrafların yer aldığı dosyalar verildi. Olaylara ilişkin görüntüler eşliğinde sunum yapılan toplantıda, büyükelçilerin soruları da yanıtlandı

AVRUPA Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın, Türkiye’de görev yapan AB Büyükelçileri’ne Gezi Parkı olaylarıyla ilgili brifing verdi, 15 dakikalık video izletti. Çıkışta “Görüntülerde camiye hem ayakkabılarla girilmesi hem de alkollü içeceklerin oralarda tüketildiğine dair görüntüler de vardı” dedi. Çıkışta bir büyükelçi, “Toplantıda Gezi olayları nasıl başladı? Şu anda hangi noktada? Bunlar konuşuldu. Bir video gösterimi yapıldığı doğru ancak bu videoda camilerde içki içilirken bir görüntü ya da özel bilgi yoktu” dedi.

Bir başka büyükelçi de, “Çeşitli videolar gösterildi. Videolar da diğer ülkelerde polisin protestoculara nasıl müdahale ettiği de örnekleriyle yer aldı. Basında daha önce yer alan teneke kutulu fotoğraflar gibi, görüntüler de yayınlandı” açıklaması yaptı. Üçüncü büyükelçi ise “Cami görüntüleri gösterildi. Ama görüntülerde camide içki içen kimse yoktu. Sadece camide üzerine basılmış bira kutusu görüntüleriydi” dedi.


AB büyükelçilerinden ortak açıklama

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış’ın verdiği yemeğe katılan AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ortak açıklama yaptı

AB Türkiye Delegasyonu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, AB misyon şeflerinin Bağış’ın daveti üzerine Türkiye’de son günlerde yaşanan gösterilerle ilgili bir brifinge katıldıkları belirtildi.

Toplantıya Bağış’ın başkanlık ettiği ve brifingin Başbakanlık ile İçişleri Bakanlığı tarafından verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu, AB temsilcilerinin toplu olarak hükümet ile görüş alışverişinde bulundukları ilk toplantı olmuştur. Özellikle polisin barışçıl göstericilere davranışı ve basın özgürlüğüne saygı konusunda olmak üzere son gelişmeler hakkında endişelerimizi ifade ettik. Ayrıca, hem göstericiler konusunda hem de güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı yönündeki iddialarla ilgili hükümet ve yargının yaptığı takipte şeffaflık ve hesap verebilirliğe olan ihtiyacı vurguladık. Toplanma ve ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere temel özgürlüklere saygı konusundaki ihtiyacın altını çizdik."

Vatan