MedyaFaresi MedyaFaresi

Cami revire döndü! Polis camiyi de gazladı!

MEDYAFARESİ VİDEO- Dün gece Dolmabahçe'de polisle eylemciler çatıştı. Bezmi Alem Valide Sultan Camii revir olarak kullanıldı

Eklenme: 03 Haziran 2013 09:33 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 14:58

Cami revire döndü!.. VİDEO

İstanbul’daki gerginlik dün gece Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinin bulunduğu Beşiktaş’ta devam etti. Bir grubun taşlı saldırısı sonucu vapur iskelesine doğru çekilen polis, eylemci sayısı artınca müdahale etti. Gösterilerde yaralananlar, Beşiktaş\'ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii\'ne getirildi. Camiye gelen çok sayıda sağlık personeli, yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Ankara\'daki olaylarda da eylemciler Başbakanlığa yürümek istediler. Çıkan olaylarda 500 kişi gözaltına alındı. İstanbul\'da birçok ilçede Taksim ve çevresinde çıkan olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Dolmabahçe tarafından gelen 100 kişilik yüzleri maskeli grup, Beşiktaş’ta Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde bekleyen TOMA aracına ve Çevik Kuvvet ekibine taş attı. Polis ekipleri vapur iskelesine doğru geri çekildi. Göstericiler taş atmaya devam ederken, Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen grupla karıştı. Sayıları artan göstericiler polise taş atmayı sürdürünce biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Eylemciler, Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde görüntü almaya çalışan basın mensuplarına da taşlarla saldırdı. Göstericiler Barbaros Bulvarı ve İnönü Stadı önünde çift taraflı caddeyi ulaşıma kapattılar. Bazı göstericiler, barikat oluşturmak için TIR’ları da kullandılar. Yaralanan göstericiler Dolmabahçe Sarayı’nın yanındaki Bezmi Alem Valide Sultan Cami’ne götürülerek, doktor kontrolünden geçirildi ve yaraları sarıldı.

5 saat içerisinde yaklaşık 100 kişi vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanırken, çok sayıda kişi de gazdan etkilendi. Yaralılar Beşiktaş’ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne getirildi. Yaralılara camii içerisinde 50 kişiden oluşan gönüllü doktor ve hemşireler müdahale etti. Meslektaşlarına yardım için revire çevrilen camiye akın eden sağlık personelleri, yanlarında ilk yardım malzemesi de getirdi. Camide ilk müdahaleleri yapılan yaralılar çevreden geçen araçlara alınarak hastanelere sevk edildi.

POLİS CAMİ BAHÇESİNE GAZ BOMBASI ATTI

Cami içerisinde doktor ve hemşireler yaralılara müdahale ederken, dışarıda polis ile eylemciler çatışmaya devam etti. Bazı göstericiler Bezmi Alem Valide Sultan Camii’nin bahçesine kaçtı.

Taksim ve çevresinde çıkan olayları protesto etmek için Beşiktaş Meydanı\'nda toplanan gruplar polisle çatışmıştı. Saatlerce süren olaylar sonrası 02.00 sıralarında Beşiktaş Meydanı\'ndaki olaylar sona erdi. Bir grup polisin bekleyişi ise sürüyor.

DHA