Abone Ol

Çalışanlara 8 bin lira Doğalgaz ve Elektrik Desteğinden Kimler, Nasıl Yararlanacak?

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, Resmî Gazete’de yayımlanarak 9 Kasım'da yürürlüğe giren 7420 sayılı kanunla çalışanlara doğalgaz ve ısınma gideri desteği düzenlemesinin ayrıntılarını yazdı.

Çalışanlara 8 bin lira Doğalgaz ve Elektrik Desteğinden Kimler, Nasıl Yararlanacak?

Doğan, kimlerin, nasıl yararlanacağı hakkında şunları yazdı:

"İşveren aylık 1.000 liraya kadar çalışanına elektrik ve ısınma gideri altında ödeme yapabilecek. Bu tutara kadar da ödemeler gelir vergisinden muaf olacak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim kesintisine tabi tutulmayacak. Bu tutarın aşılması halinde ise aşan kısım gelir vergisi ve sigorta prime tabi olacak. Böylece işverenlerin, 2022’nin Kasım ayından 2023’ün Haziran sonuna kadar aylık 1.000 lira üzerinden toplam 8.000 lira çalışana vereceği destek, gelir vergisi ve sigorta primine tabi olmayacak. İşverenin bu ödemeyi, çalışanın aylık ücretine ilave olarak vermesi gerekiyor. Ücretin üzerine 1.000 lira ek ödeme şeklinde yapılması gerekiyor. Elektrik ve ısınma desteğinden özel sektör işyerleri yararlanacak.

Düne kadar çalışanına, elektrik ve ısınma gideri altında ödeme yapan işverenler; 1.000 liraya kadarki ödemelerden 178 lira gelir vergisi, 454 lira da sigorta primi olmak üzere toplamda 633 lira ödemek durumunda kalıyorlardı. Yeni düzenleme sonrası artık gelir vergisi ve sigorta primi ödenmeyeceğinden 633 lira çalışanın maaşına eklenecek. İşverenden de bu 1.000 lira üzerinden herhangi bir kesinti yapılmayacak."

Yazının tamamı için tıklayın