MedyaFaresi MedyaFaresi

Çağla Büyükakçay'dan bir ilk

BMW Malezya Açık Tenis Turnuvası'nda çeyrek finale kalan tenisçi Büyükakçay, WTA turnuvasında teklerde çeyrek finale yükselmeyi başaran ilk Türk tenisçi oldu.

Eklenme: 17 Nisan 2014 20:56 - Güncelleme: 29 Mart 2016 11:10

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da devam eden BMW Malezya Açık Tenis Turnuvası'na ana tablodan başlayan Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, ilk turda Japon Kimiko-Date Krumm'u eledikten sonra ikinci turda Sloven Tadeja Majeric ile karşılaştı.

Rakibini 6-4 ve 6-4'lük setlerle mağlup eden milli tenisçi, adını çeyrek finale yazdırdı. 

Çağla Büyükakçay, böylece bir WTA (Kadın Tenisçiler Birliği) turnuvasında teklerde çeyrek finale yükselmeyi başaran ilk Türk tenisçi oldu.

Başarılı oyuncu, çeyrek finalde Çek Cumhuriyeti'nden Karolina Pliskova ile karşılaşacak.

Bakan Kılıç'tan kutlama

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yayımladığı mesajında, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da devam eden Kadın Tenisçiler Birliği (WTA) Turnuvası'nda tek kadınlarda çeyrek finale yükselen Büyükakçay'ın, Türk bayrağını gururla dalgalandırdığını belirtti.

Her geçen gün spor alanında yeni başarılar kaydeden Türkiye'nin, Büyükakçay ile adını yeniden uluslararası spor camiasına duyurduğunu ifade eden Kılıç mesajında şunları kaydetti:

"İlk turda Japon Kimiko-Date Krumm'u eledikten sonra ikinci turda Sloven Tadeja Majeric ile karşılaşan ve galip gelen Büyükakçay'ı canıgönülden kutluyorum. Ancak büyük Türkiye'ye daha büyük başarıların geleceğini de biliyorum. Bu açıdan Büyükakçay'ı tebrik ederken turnuvanın ilerleyen etaplarında da aynı başarıları milletçe beklediğimizi belirtirim."

Muhabir: Ercan Çakar-Alim Tunçay-Esra Duman (AA)