MedyaFaresi MedyaFaresi

Büyükanıt'ın da şikayet ettiği Özgür Gündem bir aylığına kapatıldı!!!

Gündem Gazetesi, bölücü terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesi ile 30 gün süreyle yayın durdurma cezası aldı.

Eklenme: 10 Eylül 2007 14:56 - Güncelleme: 31 Mart 2016 13:12
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gündem Gazetesi'nin 2 ve 3 Eylül tarihli sayılarında yayınlanan ve terör örgütünün yöneticilerinden Murat Karayılan tarafından kaleme alınan "Halklaşalım Kazanalım" ve "Sözde Değil Pratikte Özeleştiri" başlıklı yazılarda bölücü terör örgütü PKK propagandası yapıldığı gerekçesi ile soruşturma başlatmıştı.

Soruşturmada, söz konusu yazılarda terör örgütü propagandası yapıldığı sonucuna varan savcılık, Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde gazetenin bir ay süreyle kapatılması talebiyle İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Talebi görüşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın istemini haklı bularak, Gündem gazetesine 30 gün süreyle yayın durdurma cezası verdi.

Gazete, daha önce de yine örgüt propagandası yaptığı suçlamasıyla 6 Mart 2007 tarihinde 30 gün, 9 Nisan 2007'te 15 gün ve 12 Temmuz 2007'te 15 gün yayın durdurma cezası almıştı.

Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Genç, , kendilerine karşı uygulanan yayın durdurma cezaların son 6 ayda yoğunlaştığına dikkat çekerek, "Sözkonusu yazılar içerisinde örgüt propagandası yok. Üstelik Murat Karayılan'ın bu açıklamaları başka yayın organlarında da çıktı" dedi. Genç, diğer kapatma cezalarında olduğu gibi, bu cezaya da itiraz edecekleri bildirdi.
Etiketler : gündem, pkk