MedyaFaresi MedyaFaresi

Burhan Ayeri: Medyada yeni dönemin adı 'Korkukontrol'!

Akşam Gazetesi yazarı Burhan Ayeri Bekir Coşkun'un işten çıkarılmasına farklı bir yorum yaptı.

Eklenme: 22 Eylül 2010 09:38 - Güncelleme: 31 Mart 2016 07:34

Bunun adı 'Korkukontrol'

Otokontrolu severiz. Özelliği kendi denetimini sağlamaktır. İnsanlar ve kurumlar için geçerlidir. Son dönemde, yepyeni bir mekanizma işletiliyor. Adını biz koyduk; 'Korkukontrol'. Bu, 'Bekir Coşkun'un emirle kovulması'ndan farklı.

Örnek mi istiyorsunuz, tazesini verelim. Dün Devlet Bahçeli'nin basın toplantısını pek çok kanal yok saydı. Başbakan'ın protokol konuşmaları için yayınlarını kesenler, MHP Genel Başkanı'nı görmezden, duymazdan geldiler. Oysa Bahçeli çok da önemli iddialarda bulundu. Bunların başında PKK ve teröristbaşıyla görüşmelerin yapılacağı ve ülke için tehlikeli sayılacak vaadlerin söz konusu olduğu belirtildi.

Gerçekten 'Referandum Tavizi'nin karşılığının ödeneceği tüm istihbarat kesimlerince sezilmekte. Bizim görüşümüz ise, Erdoğan'ın 2011 Haziran'ından önce, yani seçimler tamamlana kadar, böylesi hata yapmayacağı şeklinde. Ortada verilmiş garanti varsa, gelecek yılın sonbaharını hedef gösterebiliriz. Güçlü ihtimal de olsa, yine de varsayımlar üstündeyiz.

Başa dönerek, 'Kendilerini önemli haber kanalı ilan edenlerin' durumunu ele alalım. Bekir Coşkun'un Haber TÜRK'ten kapı dışarı edilmesine benzetemiyoruz. Olsa olsa korkukontrolun uygulanmasıdır; 'Toplu Sessizlik'. Hatta, geleneksel deyimle 'Üç maymun stratejisi' diyebilirsiniz. İçinde bulunduğumuz yıllar siyasi tarihimize 'Hacıyatmaz ve fırıldaklar dönemi' olarak kaydedilecektir.

Burhan Ayeri/Akşam