MedyaFaresi MedyaFaresi

Bülent Arınç: Said Nursi demokrasi ve özgürlük aşağıydı!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Nursi'nin bir demokrasi ve özgürlük aşığı olduğunu iddia etti.

Eklenme: 04 Ekim 2010 09:48 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 16:18
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada "Said Nursi'yi bugün bizim için değerli kılan nedenler arasında, onun sadece konuşan değil aynı zamanda inandığını ve ifade ettiği düşüncelerini ahlaki bir çerçevede yaşaması da sayılmalıdır" dedi.

Arınç, Nursi'nin günümüzdeki takipçilerinin sadece Türkiye'de değil tüm dünyada "sevgi, şefkat, ilim ve ahlak varlığı bakımından" birer örnek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim sevdalısı olan Bediüzzaman Hazretleri, tüm eserlerinde yalnızca kutsal kitabımızdaki ilahi mesajları insanlık için yorumlamaya çalışmıştır. İmam hakikatlerini akla yaklaştırarak, akli deliller ile izah etmeye çalışmıştır. Akla hitap ederken de kalbi hiçbir zaman ihmal etmemiştir. Çabası tüm karanlıklar için bir kıvılcım oluşturmaktan ibarettir."

Arınç, Nursi'nin bir demokrasi ve özgürlük aşığı, bir hakikat sevdalısı, nihayet bir kul ve insan olarak, sadece bu topraklara değil, bu topraklardan başlamak üzere bütün dünyaya yayılan sevgi ve ilim çağrısına artık daha samimi biçimde kulak vermenin zamanı olduğunu kaydederek, "Onun zengin medeniyet tasavvuru, bugün hepimize örnek olmalıdır. Kinden, nefretten, kıskançlıktan uzak, merhamet ve sevgi dolu yüreğinden hepimiz için alınacak dersler olduğuna inanıyorum" dedi.