MedyaFaresi MedyaFaresi

Bülent Arınç Kılıçdaroğlu'nu hangi konuda haklı buldu?

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Eklenme: 07 Ekim 2010 13:56 - Güncelleme: 05 Mart 2016 14:56
YÖK'ün türban konusundaki kararı sorulunca Arınç yasalarda kadının kıyafetini kıyaslayan bir madde olmadığını açıkladı.

Arınç, "Bizim yasalarımızda yasalardan sonra gelen kanunlarda da böyle bir durum bulunamaz. Anayasa ve kanun normunda yasaklayıcı bir durum yok.

Anayasalarımızın hiçbirinde kadın kıyafetlerini düzenleyen bir kanun yoktur. İki kanun vardır, biri erkek memurların şapka giymesi diğeri de dini ulemanın nasıl giyineceği konusunda.

1998'e gelene kadar üniversitelerde öğrencilere kıyafet yasaklaması yoktu. Bu tarihte YÖK'ün üniversitelere gönderdiği bir yazıdan sonra başörtülü öğrenciler okula giremedi" dedi.

Arınç türban konusunun çözülmesi için yeni bir anayasaya gerek olmadığını belirttikten sonra TBMM'de AK Parti'nin ve MHP'nin üniveristelerde öğrencilerin eşit yararlanması için bir kanun teklifine evet dediğini kaydetti.

"411 milletvekili 'evet' derken CHP oylamaya katılmadı. Ancak yasa kanunlaştı derken CHP Anayasa Mahkemesi'ne gitti" diyen Arınç bu noktadan sonra olanları da şöyle anlattı, "içinde türbanın t'si olmamasına karşın Anayasa Mahkemesi bu yasayı iptal etti ve hemen ardından partimiz hakkında kapatma davası açtı. Ancak MHP için böyle bir durum söz konusu olmadı."

Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nin türbanı savundukları için kapatıldığını belirten Arınç AK Parti'ye de nedenden dava açıldığını ancak kendileriyle aynı tutumu izleyen diğer partilere böyle bir uygulama yapılmadığını söyledi.

Eski dönemlerde olunması halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözleri üzerine dava edilebileceğini iddia eden Bülent Arınç, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun parti içinde yaşadığı zorlukları anlıyorum. Kılıçdaroğlu partisinden tepki görebilir ama yaptığı doğrudur. Bu yasaklar kanunlarda yok birilerinde zihinlerinde var ya onlardan, zihinlerindeki yasaklardan kurtulacağız ya da siyasi irade iradesini gösterecektir" dedi.

İyi günler göreceğiz dediğim zaman "bu adam ne demek istiyor" diye kulaklarını dikmişlerdi.

NTV