MedyaFaresi MedyaFaresi

Bülent Arınç, hangi medya patronuna, neden çaktı?

Devlet Bakanı Arınç, lafını esirgemedi medya patronuna çattı. Nedeni ise aldığı ihaleler değil çalışanına vermediği paralar.

Eklenme: 29 Ağustos 2010 19:39 - Güncelleme: 06 Mart 2016 10:34
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Geçtiğimiz günlerde enerji konusunda üst üste ihaleler yapıldı. Bölgelerin elektrik dağıtım işini aldılar. O işleri alanların içinde medya patronları da var. O medya patronunun televizyonunda çalışanlar, 6 aydan beri maaş ve ikramiyelerini alamıyorlar. Evlerine ekmek götüremiyorlar" dedi.

Medya çalışanlarının özlük haklarının güçlendirilmesinin hükümetin öncelikleri arasında olduğunu belirten Bakan Arınç, basın sektöründe patronlarla çalışanlar arasında tamamen ters orantılı bir gelişme olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde enerji konusunda üst üstte ihaleler yapıldığını anımsatan Bakan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ihalelere kimisi 3 milyar dolar vererek, kimisi 6 milyar dolar vererek girdi. İsmini vermeyeceğim, az çok tahmin edeceksiniz. Bizim de hükümet olarak gözlerimiz faltaşı gibi açıldı. Bu kadar yüksek parayı da nasıl veriyorlar diye. Birleştiler, bir araya geldiler. Kimisi bu bölgenin, kimisi Ege'nin, kimisi başka bir bölgenin elektrik dağıtım işini aldı. Şimdi onları alanların içindemedya patronlarından da var. O medya patronunun televizyonunda çalışanlar 6 aydan beri maaş ve ikramiyelerini alamıyorlar. Evlerine ekmek götüremiyorlar. Ama 6 milyar doları bastırıp, ihale alabiliyor."

Kendisi için önemli olanın bir patronunun 3 ile 6 milyar dolar çıkarıp masanın üzerine koyarak ihaleyi alması olmadığını dile getiren Arınç, öncelikle çalışanlarının hakkını vermesi, onların alın terini karşılaması, onların akşam eve giderken alın terini, evine ekmek ve yiyecek olarak, çocuklarının göz yaşının karşılığı olarak götürmesi gerektiğini söyledi.