MedyaFaresi MedyaFaresi

Bugün Dünya'ya Asteroit çarpabilir

Medyafaresi.com Dış haberler: Avrupa Uzay Ajansı(ESA) daha öncede yaptığı açıklamada 9 Eylül'de Dünya'ya çarpma ihtimali olan bir Asteroitin varlığını açıklamıştı. NASA ise Asteroitin risk taşıdığını, fakat herhangi bir öncelik taşımadığını belirtti.

Eklenme: 09 Eylül 2019 15:57 - Güncelleme: 09 Eylül 2019 16:23

Lara Sili/ Medyafaresi.com DIş Haberler:

Paris'teki  Arc de Triomphe büyüklüğünde bir Asteroitin Dünya'ya bugün çarpma ihtimali göz önünde bulunduruluyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) daha önce yaptığı açıklamada Eylül ayı içerisinde 7000 de 1 ihtimalle gezegenimize çarpması muhtemel olan Asteroid 2006 QV89 adlı bir Asteroitin varlığını açıklamıştı.

Tam tarih olarak 9 Eylül 2019 tarihinde Dünya’ya en yakın konumuna gelecek olan 2006 QV89 isimli asteroitin yörüngesi, gezegenimizin yörüngesi ile iki noktada kesişiyor. Ve 40 metre boyutunda olan bu asteroit, o tarihte Dünya’ya tehlike yaratabilecek kadar yakın duruma gelebilecek.

Buna karşılık geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili görüşü beklenilen NASA’dan da ilk açıklama geldi. NASA tarafından yapılan açıklamada, asteroitin en yakın konumundayken bulunacağı mesafe ESA ile benzer şekilde 6.86 milyon kilometre olarak öngörülürken, çarpmama ihtimalinin ise yüzde 99.989 olduğu belirtildi. NASA, Asteroitin bir risk taşıdığını, fakat herhangi bir öncelik taşımadığını da ekledi.