MedyaFaresi MedyaFaresi

Bu notların yayınlanmasını Öcalan istemiş olamaz mı?

Radikal gazetesi yazarı Cengiz Çandar bugünkü yazısında İmralı tutanakları hakkında ve süreçte yaşanan olaylar hakkında derin bir analiz yaptı.

Eklenme: 03 Mart 2013 11:28 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 07:50

Deneyimli gazeteci, ilk günlerdeki etkinliği azalsa da Milliyet'in "İmralı mutabakatı" haberinin hala tartışılmaya devam ettiğini çeşitli gazetelerden konu ile ilgili atılan manşetlerden alıntılar yaparak aktardı.

Toplumun siyasi iktidarın öfkeye kapılıp süreci noktalandırmasından endişe ettiğini belirten yazar, öncelikle görüşme notlarının gerçek olup olmadığının sorgulanması gerektiğini söylüyor. Bu sorgulamayı 3 aşamada yapan Çandar aklında hiçbir şüphe kalmadığını ve Milliyet'in çok önemli gazetecilik başarısına imza attığını da sözlerine ekliyor. Yazar ayrıca notların yayınlanmasını Öcalan'ın isteyebileceğini de sözlerine ekliyor.

Cengiz Çandar Abdullah Öcalan'ın artık "muhatap" olduğunun ve Kandil ile Avrupa'nın da sürecin aktörleri olduğunun görülmesi gerektiğini belirtiyor.

Asıl sorunun Kürtleri eşit görmemek sorunu olduğunu belirten yazar, çözümün önündeki asıl engelin "Türk Sorunu" olduğunu belirtiyor.

RADİKAL GAZETESİ'NDEN CENGİZ ÇANDAR'IN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ