MedyaFaresi MedyaFaresi

Brezilya 2014'te estetik olanın dayanılmaz hafifliği

Brezilya 2014 Dünya Kupası futbol karnavalı tüm hızıyla devam ediyor. Renkli görüntülere sahne olan Brezilya'da objektiflere yakalanan kadınlar hakkında yeni bir tartışma başladı. Tartışmaya göre fotoğrafçıların büyük bir gayretle kadınları kadraja alması, belirli uzuvlara odaklanması...

Eklenme: 18 Haziran 2014 12:41 - Güncelleme: 20 Mart 2016 03:42

Radikal Blog yazarı Sedat Gündoğdu'nun yazısı şöyle; Futbol müsabakalarının kameramanları her zaman, en güzel ve en "seksi" kadını objektiflerinden biz tüketicilere "ustaca" yansıtmayı başarabilmişlerdir. Kameraman, binlerce erkek arasında yer alan o "kadın" bulur ve yakınlaştırır, tüm bu görüntüleri gözden geçiren ekip de bu kameramanı ödüllendirmek için onu dev ekrana ve dolayısıyla biz tüketicilere yansıtıverir. Olayın mekanik işleyişi bundan ibaret. Hani sanki ortada bir prim durumunun söz konusu olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Ne kadar çok seksi kadın o kadar çok prim. Peki olayın gerçek anlamı, bu mekanik işleyişle açıklanacak düzeyde masumane mi? Tabii ki hayır. Ortada tamamıyla erkeklere ait olan bir alanda cereyan eden bir müsabaka yani futbol var ve her fırsatta bu oyunun uygun anlarında, sergilenen "seksi" kadın bedenleri var. Bunun en bariz örneğini Almanya-Portekiz maçında gördük. Maç boyunca vücutlarının çeşitli yerleri görünen kadınlar özellikle seçilerek ara ara ekrana yansıtılmış ve hatta öyle ki devre arası ve maç sonunda bu görüntülerden bir kolaj bile yapılmıştı.

Dün Eurosport İngilizce bu durumu fark etmiş olacak ki takipçilerine dünya kupası kameramanlarının, kalabalık içindeki güzel kadınları ekrana taşıma çabalarının cinciyetçi olup olmadığını sormuş. Peki siz kendinize gerçekten de "futbol müsabakalarında, ekranlara güzel ya da "çıplak" kadınların yansıtılması cinsiyetçilik ile alakalı mı?" diye sordunuz mu? Sormadıysanız bu yazı bir fırsat olabilir çünkü havada fena halde testesteron kokusu var.

TRİBÜNLERDEKİ SEKSİ KADINLAR:CİNSİYETÇİLİK Mİ, ESTETİK Mİ? YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ....

En Çok Okunan Haberler