MedyaFaresi MedyaFaresi

Böyle giderse kasap kalmayacak! İşte ilk günün bilançosu!

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurbanlık yerine kendini kesen kasaplar hastaneleri doldurdu. İlk günün bilançosu rekor düzeyde oldu.

Eklenme: 17 Kasım 2010 10:45 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 02:40
Kurban Bayramı'nın ilk günü, kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 3 bin 232 kişi hastanelere başvurdu.

"Acemi kasapların" en fazla olduğu il ise 820 kişiyle İstanbul oldu.

"Acemi kasapların" bazı illlere göre dağılımı şöyle:

Bursa: 284, Ankara: 293, Sivas: 150, Kırıkkale: 111, Eskişehir: 110, Mersin: 101, İzmir: 100, Sakarya: 100, Aksaray: 100, Kütahya: 100, Kocaeli: 85, Şanlıurfa: 84, Konya: 80, Denizli: 80, Bilecik: 70, Antalya: 63, Samsun: 63, Erzurum: 61, Iğdır: 53, Kayseri: 53, Isparta: 48, Adana: 76, Rize: 42, Aydın: 40, Karaman: 40, Gaziantep: 33, Çankırı: 32, Tokat: 32, Düzce: 29, Erzincan: 27, Kahramanmaraş: 10, Ağrı: 23, Bolu: 20, Balıkesir: 27, Nevşehir: 17, Yozgat: 17, Uşak: 16, Kastamonu: 15, Manisa: 15, Burdur: 14, Adıyaman: 13, Kırşehir: 11, Çorum: 11, Bartın: 10, Trabzon: 42, Muğla: 9

Kurban Bayramı'nda kendisini keserek ya da kurbanlıklar tarafından yaralanan yüzlerce kişi hastanelere koştu. Sabah saatlerinde hastanelerin acil servisleri doldu taştı.

SAMSUN

Samsun'da kurban keserken el ve ayak bölgelerinden kendilerini keserek yaralayan acemi kasaplar, sabahın erken saatlerinden itibaren hastanelerin acil servisine akın ettiler. Bazı vatandaşlar ise kurbanlık hayvanın sıkıştırıp sürüklemesi sonucu yaralanarak hastanelik oldular. Kurbanını keserken yaralanan ve acile başvuran vatandaşlar ayakta tedavi edildi.

Uzmanlar, bayramın diğer günlerinde kurban kesecek olan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ERZURUM

Erzurum'da Kurban Bayramı'nın ilk gününde yine bildik manzaralar yaşandı. Bayramın ilk saatlerinde 15 acemi kasap kurban yerine kendini kesti. Bayram namazından çıkan vatandaşlar kurbanlıklarını belediyelerin belirlediği alanlarda kesmeye başladı. Kurban kesimi sırasında sıkça istenmeyen kazalar yaşandı. Erzurum il genelinde bayram namazından sonraki ilk iki saat içerisinde 15 acemi kasap kendisini ya da kurban keserken yardım eden kişiyi de bıçakla yaraladı. Yaralılar il ve ilçe devlet hastaneleri ile Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde tedavi altına alındı. Yaralılar el, parmak, yüz veya ayaklarında oluşan kesiklerle acil servislere müracaat etti. İbrahim Batur isimli kasap, kurbanlık büyükbaş hayvanı traktör römorkundan indirirken hayvanın boynuz darbesinden kaçarken sağ elini römork kasasına sıkıştırdı. 3 parmağı kırılan ve elinde yaralar oluşan Batur, tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edildi.

Erzurum'da, bayram namazının ardından Palandöken Devlet Hastanesi ve Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine, şu ana kadar 27 acemi kasap müracaat ederek tedavilerini yaptırdı.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de kurban kesen acemi kasaplar çeşitli yerlerinden yaralandı. 40 acemi kasap Yüksek İhtisas Hastanesi, Devlet Hastanesi ve Üniversite Hastanesi'ne gelerek tedavilerini yaptırdı. Hastanenin acillerine getirilen kasaplar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Taburcu edilen kasaplar, yarım kalan işlerini tamamlamak için evlerinin yolunu tuttu.

ADANA

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne saat 09:30 ile 10:00 arasında 10 kişi gelerek tedavi oldu. Elini keserek acil servise koşan Banu Arslan (63), koyunu parçalarken elini kestiğini söyledi. Yaralılar ayakta tedavi edildikten sonra evlerine döndü.

BURSA

Bursa'da kurban keserken yaralanan onlarca acemi kasap, kent merkezindeki 5 ayrı hastanede tedavi altına alındı.
Bayramın birinci günü elini, kolunu ve bacağını kazayla kesen vatandaşlar; Bursa Devlet, Çekirge Devlet, Şevket Yılmaz, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde tedavi altına alındı. Durumu ağır olanlara dikiş atılırken, basit kesikler oluşanlara ayakta tedavi uygulandı. Bir anlık dikkatsizliği neticesi bacağını kesen 40 yaşındaki Hüseyin Vatansever, "Elimi korumak isterken bacağıma sapladım. Hep kurban keserdik, bu sene kendimizi kestik" dedi. Bayramda çalışmak zorunda kalan hastane görevlileri de acemi kasaplar yüzünden hayli yoğun bir gün geçiriyor.

ANKARA

Ankara'da Çankaya'da, kaçan kurbanlık boğa bir polis memru, bir itfaiye eri ve bir vatandaşı yaraladı.
Sokullu Mehmet Paşa Mahallesi'nde kaçan kurbanlık boğa, sahibi Oktay Karabulut tarafından kesmeye götürülürken kaçtı. Dikmen'den önce Balgat, daha sonra Eskişehir yoluna çıkan boğa önüne gelen kişilere saldırdı. Bir benzin istasyonunda görevlilere saldıran boğa, Eskişehir yolunda kaçarken, ODTÜ kampüsüne girdi. İtfaiye ve polisin kaçan boğayı yakalama çalışmaları devam ediyor.

KAYSERİ

Kayseri'de Kurban Bayramı'nın ilk saatlerinde çeşitli yerlerinden yaralanan acemi kasaplar hastaneye koştu. Sabah saatlerinde yaklaşık 33 kasap tedavi edildi.
Bayram namazının kılınmasının ardından acemi kasaplar yine iş başındaydı. Sabah saatlerinden itibaren Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine ellerinden ve bacaklarından yaralanan 33 acemi kasap geldi. Kurban kesimi sırasında hayvanların darbesine maruz kalan 9 kişi de tedavi altına alındı. Bazı acemi kasaplar, "Kurban yerine elimizi kestik" diyerek espri yaptı.

SİVAS

Sivas'ta, bayramın ilk günü kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 120 kişi hastanelere başvurdu. Sivas Numune Hastanesi Acil Servisi'ne kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan 70 kişi başvurdu.

Hayri Sığırcı Caddesi Yunusemre Mahallesi'nde yaşayan 22 yaşındaki Pınar Çetin, kesilen kurbanın kemiklerini parçalamaya çalışırken, satırla sol elinin orta parmağına vurdu. Parmağı kopan genç kız, ailesi tarafından Sivas Numune Hastanesine getirildi. Burada ilk müdahalesi yapılan genç kız, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

Bu arada Sivas Devlet Hastanesine 35, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine de 15 kişinin el ve ayaklarındaki kesikler nedeniyle müracaat ettikleri öğrenildi.

ERZİNCAN

Erzincan'da kurban keserken yaralanan ve hastaneye başvuranların sayısı öğle saatleri itibari ile 15'i buldu. Yanlışlıkla el parmaklarını kesenlerin yanı sıra kurbanlık hayvanın darbesine maruz kalarak ayağını kıranlar da yaralılar arasındaydı.

ISPARTA

Isparta'da Kurban Bayramı'nın ilk günü acemi kasaplar hastanelerin acil servislerine akın etti. Şu ana kadar hastaneye başvuranların sayısının 30'u geçtiği belirtildi.
Isparta'da vatandaşlar bayram namazı sonrasında kurbanlıklarını belirlenen alanlarda kesmeye başladı. Kurban kesimi sırasında istenmeyen kazalar yaşandı. İl genelinde kurban kesmek isterken kazayla kendilerini kesen acemi kasaplar, Isparta Devlet Hastanesi ve Gülkent Devlet Hastanesi'nin acil servisinde tedavi altına alındı. El, parmak ve ayaklarındaki kesikler nedeniyle hastanelere koşan vatandaşlar, dikiş atıldıktan sonra taburcu edildi.
Öte yandan Isparta Devlet Hastenesi acil servisine başvuranların sayısının da 20'yi bulduğu belirtildi