MedyaFaresi MedyaFaresi

Bölgesel Kürt Parlamentosu'ndan Kandil'e ilk resmi ziyaret!

KUZEY Irak'taki Bölgesel Kürt Parlamentosu milletvekillerinden oluşan bir heyet, Kandil dağına çıkarak Cemil Bayık'a kutlama ziyareti gerçekleştirdi.

Eklenme: 26 Ağustos 2013 00:26 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 09:10
Çözüm süreci, Suriye ve Kürt Ulusal Kongresinin ele alındığı görüşmede Cemil Bayık, Kandil dağı için, "Burası Kürtlerin kalesidir, Celal Talabani de burada mücadaleye başladı, Dr. Abdurahman Kasımlo da buradaydı, şimdi ise gerillalar buradadır" dedi.

Erbil\'deki Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Salar Mahmut başkanlığındaki bir milletvekili heyeti, dün Kandil dağına çıkarak KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık ile görüştü. Ziyaret ve görüşmenin, Bayık\'ın Murat karayılan yerine KCK\'nın Eşbaşkanlığına seçilmesini kutlama amacı taşıdığı belirtilirken, 3 saat gerçekleşen görüşmede Çözüm süreci, Suriye\'nin Rojeva bölgesi ve Kürt mültecilerin durumu ile Erbil\'de 15 Eylül\'de yapılacak olan Kürt Ulusal Kongresinin konuşulduğu belirtildi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani\'nin Partisi Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ait resmi internet sitesinde yer alan habere göre, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, görüşmenin gerçekleştiği Kandil dağı için, "Burası Kürtlerin kalesidir, Celal Talabani\'de burada mücadaleye başladı, İran KDP\'sinin öldürülen lideri Dr. Abdurahman Kasımlo da buradaydı, şimdi ise gerillalar buradadır" değerlendirmesini yaptı.

DHA