MedyaFaresi MedyaFaresi

Biz siyaseti üniversite sıralarında yaşadık ve yaptık

İstanbul Gençlik Festivali'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifak ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin ''bu akşam nihai şeklini verip Pazar günü İstanbul il kongresinde manifestomuzu açıklayacağız.'' dedi.

Eklenme: 05 Mayıs 2018 11:07 - Güncelleme: 05 Mayıs 2018 11:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi'nde İstanbul Gençlik Festivali kapsamında gençler ile biraraya geldi. Erdoğan gençlerin sorularını cevaplandırdı.

''Seçme yaşı 18 seçilme yaşı 25'' diyen Erdoğan ''zor olan seçilmek değil seçmek'' dedi. Erdoğan bazı liderlerin ''ben Taksim meydanına dört ayaklı koysam seçtiririm'' dediğini hatırlattı.

''Biz kendimizi (siyasette bir noktaya gelmek için) 30'a kilitlemişitk fakat 30'a kilitlerken, biz siyaseti daha üniversite sıralarında parti çatısı altında yaşadık ve yaptık. Bizim zamanımızda propaganda metotları farklıydı, biz duvaralara afiş asardık. Anacığım beni balkonunda beklerdi ben afiş asmaktan gelirdim''şeklinde konuştu.

Erdoğan gündem konusunda önemli açıklamalar da bulundu.

SURİYE VE AFRİN

Suriye ve uluslararası hukuk sorusuna ''Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz bildiğimizi bugüne kadar okuduk ve okumaya devam edeceğiz'' diyen Erdoğan ''Uluslararası hukuk onların hukuku mu yoksa uluslararası hukuk mu? Biz de uluslararası hukuktan anlıyoruz'' dedi. ''Afrin'de güvenliği tesis edene kadar oradayız. sonra önümüzde Münbiç var, İdlib var. Suriye'nin topraklarında gözümüz yok ama Suriye'nin refahı bizim için son derece önemli'' şeklinde konuştu.

FIRAT KALKANI

Erdoğan ''Baktık ki bu olmayacak, artık kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz dedik ve kestik. Tuttuk Fırat Kalkanı harekatını yaptık. Uzun sayılmaz, 2000 kilometrelik alanı DEAŞ'tan temizledik. Ama bunu dostlara anlatamadık. Cerablus Er Rari El Bab üçgeninden çıktılar, çıktıktan sonra biz 16 Mayıs 2016 ABD seyahatimde sayın Trump ile ikili görüşmem ve heyetler arası görüşmelerimde de, gelin bu işi beraber yürütelim dedik. Baktık ki bunlar başka hayallerin içindeler, 'benim generallerim sizin şu anda attığınız adımı uygun bulmuyor' denildi. Neden? 'Sizin şu anda oraya tahsis ettiğiniz sayı ki iki tugay ve ayrıca ÖSO'dan bir ekip, bu sayı, PYD YPG ile mücadeleye yetmez' dediler. 'Hava desteği verin yeter' dedik. 'Siz teröristler ile el ele veriyorsunuz, Geride çok ağır bir fatura bırakıyorsunuz' dedik. Heyetler arası görüşmede 'tarih sizi bununla anacak' dedik. ÖSO kahramanca savaştı biz 60, ÖSO 200 üstü şehit verdi. Teröristler, 3500e yakın terörist etkisiz hale getirildi. Demek ki askerimizin ufku daha isabetli.'' şeklinde konuştu.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

Suriyelileri vatandaşlığa almanın kaçak çalışmayı önleyeceğini belirten Erdoğan ''vatandaşımız olarak ülkemizde çalışarak ekmeklerini kazanmış olurlar. Biz bakalım onlar geçinsin olmaz, kendi kendilerini geçindirir hale gelirler'' dedi. Erdoğan ''Vatandaşlığa almadığım zaman kaçak çalışıyorlar vatandaşlığa alırsak kimisi doktor, mühendis, avukat, ebe var içlerinde bunları bizim vatandaşımız olursa hiç olmazsa vatandaşımız olarak SSK’lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazınmış olur. Biz bakalım onlar geçinsin yok kendi kendini geçindirir hale gelir” diye konuştu.

SEÇİM SÜRECİ 

Erdoğan ittifak ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin ''Koreden gelirken gerekli çalışmaları arkadaşlarımla yolda yaptık, bu akşam nihai şeklini verip Pazar günü İstanbul il kongresinde manifestomuzu açıklayacağız.'' dedi.

Erdoğan seçime hazırlıksız yakalanıldığı noktasında ''bu işlerin hazırlığı olmaz, bizim hazırlığımız hep var, onların bir Osmangazi köprüsü var mı'' ifadesini kullandı.

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI

Uyuşturucu bağımlılığına ilişkin sorulan soruya cevaben ise Erdoğan ''bunun bedeli öyle sıradan rakamlar değil bir neslin kopması gitmesi, buna karşı çok ciddi tedbriler almak durumundayız, en önemli adım eğitim öğretimdir, Yeşilay ile birlikte STK'lardan destek bekliyoruz. Manevi eğitimi de vermek zorundayız'' dedi.

ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜNMESİ

Üniversitelerin köklü isimlerinden ayrılmasını istemeyenlerin görüşünü ifade eden soruya Erdoğan ''Mevcut isimlerden ismi kalkan kaldırılan yok'' açıklamasını yaptı. Erdoğan, ''İstanbul Üniversitesi'nin şu andaki 105 binlik kapasitesi, kaliteyi düşürüyor. Bu nedenle YÖK ile görüşme yaptık YÖK bir çalışma yaptı. Bunu yaptıktan sonra ''burayı ikiye bölelim'' dediler, ''fakültelerdeki sayıda öğrenci kapasitesi gözönüne alınmak üzere düzenleyelim'' teklifi ile geldiler. Cerrahpaşa Tıp ve Çapa tıp konusunda tepki aldık. Dekanlar ile YÖK başkanı bir toplantı yaptı. Her ikisinin de başında İstanbul Üniversitesi ibaresi olacak'' şeklinde konuştu.

SİYASETTE GENÇLERİN YERİ

Erdoğan, seçilme yaşına dair de ''18 kararını verirken 'parlamentoyu çoluk çocukla mı doldurcaksınız' diyenleri gördük, kim bunu diyen, parlamentoda bir profesör diyor. Bir profesör nasıl olurda kendi öğrencisine güvenmez'' şeklinde konuştu.