MedyaFaresi MedyaFaresi

Bitcoin'de çöküş sürüyor! 9 bin doların altına düştü

Kripto para birimi Bitcoin, 9 bin doların altına gerileyerek kasım sonundan bu yana elde ettiği tüm kazançları kaybetti. Bitcoin'in fiyatı bu sabah 8 bin 500 doların da altına indi

Eklenme: 02 Şubat 2018 14:55 - Güncelleme: 02 Şubat 2018 14:58

Bitcoin fiyatları dün saat 19.40 itibariyle 8 bin 789 dolara kadar gerileyerek yüzde 13 düşüş kaydetti. Düşüş bu sabah da devam etti. Bitcoin saat 07.30 itibariyle 8 bin 635 dolara indi. Saat 11.00 itibariyle de 8 bin 473 dolar oldu.

Kasım ayı ortasında 20 bin dolar sınırına kadar yükselen Bitcoin fiyatları böylece 2.5 ay içinde yüzde 55 oranında değer yitirmiş oldu. Piyasa değerindeki toplam kayıp ise gördüğü en yüksek seviyeye göre 72 milyar doları aştı.

Son üç gündeki kayıpları yüzde 23'ü bulan Bitcoin, 25 Kasım'dan bu yana elde ettiği tüm kazançları da yitirmiş oldu.

BİTCOİN NEDEN DÜŞÜYOR?

Uzmanlar, Asya ekonomilerinde Bitcoin'e devlet müdahalesi ve regülasyon getirme endişelerinin yanı sıra, kripto para birimlerinde güvenlik, siber saldırı ve çalınma gibi risklerin Bitcoin'in değerinin düşmesinde etkili olduğunu belirtiyor.

Geçen ay, Çin, Güney Kore ve Hindistan kripto paralar için yeni düzenlemeler getirileceğini açıklamıştı. Pazar günü de Japonya'daki Bitcoin hizmet şirketi Coincheck'ten siber saldırı sonucu 530 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.

Ancak son iki gündür yaşanan düşüşünün esas nedeni ise Hindistan. Hindistan Maliye Bakanı Arin Jaitly'in kripto para kullanımının ortadan kaldırılacağı yönündeki açıklaması, başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların fiyatlarında sert düşüşe yol açtı. Jaitley, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Hükümet, kripto paraların meşru olduğunu düşünmüyor ve kullanımlarını engellemek için tüm tedbirleri alacak" dedi.

ABD'li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs da geçen hafta yaptığı uyarıda, Bitcoin fiyatındaki hızlı artış nedeniyle kripto para biriminin piyasa değerinin gerçek değerini aşarak "balon" olarak adlandırılan seviyede işlem gördüğünü belirtmişti

44 MİLYAR DOLAR UÇTU

Kripto paraların genelinde bu yılın ilk ayında yaşanan büyük değer kayıplarının ardından pazardaki toplam 200 milyar dolarlık piyasa değerinin yaklaşık olarak 44 milyar doları buhar olup uçtu.

Sadece 2017 Aralık - 2018 Ocak karşılaştırmasına baktığımız zaman ise bu kayıp kripto paraların ortaya çıktığı tarihten bu yana açık ara en büyük değer kaybı.

Kripto paraların piyasa değerindeki diğer büyük kayıplar 6.4 milyar dolarla Eylül 2017 ve 4.4 milyar dolarla Ocak 2014'te yaşanmıştı.

Bitcoin'de yaşanan düşüşte bazı ülkelerin kripto paralara yönelik düzenleme yapacağı haberlerinin yanı sıra bazı bitcoin borsalarındaki hırsızlıklar ve aşırı yükselen fiyatlar nedeniyle yatırımcıların piyasaya biraz mesafeli durması etkili oldu.

(Habertürk)