MedyaFaresi MedyaFaresi

BirGün'ün ısıran polis haberine soruşturma açıldı!

BirGün'ün manşetten verdiği \"Taksim Meydanı’nda sivil polis eylemci ısırdı. Yakala Oğlum\" haberiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Eklenme: 15 Temmuz 2013 13:54 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 04:46

 Haberde imzası olan Kuray ve Erem bugün ifade verecek.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu BirGün Gazetesi’nin 1 Temmuz tarihinde yayımladığı "Taksim Meydanı’nda sivil polis eylemci ısırdı. Yakala Oğlum” haberiyle ilgili soruşturma başlattı.

Savcı haberde kullanılan fotoğrafın gerçeğe aykırı olduğunu iddia etti. BirGün’e gönderilen tutanakta haber ve fotoğrafın “somut bir olguya dayanmadığı ve gerçeğe aykırı olduğu” ifade edilerek fotoğrafta bulunan polis Alpar Alpyürek’in söz konusu haber yoluyla hakarete uğradığı iddia edildi.

Soruşturma kapsamında haberde imzası bulunan Zeynep Kuray ve Onur Erem’ın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 154. maddesine dayanılarak  zorla ifade vermesine karar verildi. Kuray ve Erem bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda ifade verecek.
Soruşturmayla ilgili Twitter\'da #BirGünesahipçık hashtagi başlatıldı.
29 Haziran’da Taksim’de düzenlenen “Diren Lice Taksim Seninle” protestosuna polis müdahale etmiş, BirGün Gazetesi bir sivil polisin bir protestocuyu ısırdığı fotoğrafı 1 Temmuz’da manşetine taşımıştı.

BİANET