MedyaFaresi MedyaFaresi

Binali Yıldırım: Bu seçimi sakatlayan ilçe seçim kurullarıdır; biz onların mağduruyuz

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, Fox TV'de yayımlanan İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında konuşuyor.

Eklenme: 28 Mayıs 2019 09:08 - Güncelleme: 28 Mayıs 2019 09:12

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Seçim oy verildikten sonra sayım esnasında bütün partiler gözünü dört açacak. Seçim sandığa atılan oylarla değil sandıkta sayılan oylarla kazanılır. Sandıkta sayılan oyların da kime ait olduğu, yerli yerine gitmediği partilere ait.

"Seçimde görev alacak müşahitlerin sayısını artırdık. Seçim tecrübesi fazla olan arkadaşları seçtik, eğitimler verdik arkadaşlara. O seçimden çıkardığımız dersler bunlar. Ama şunu da görmek lazım, ev sahibi hatalı diye hırsızı suçsuz çıkarmak olmaz.

"(İstanbul seçiminde oy sayımında şaibe) Normal şartlarda eşit oranda oy kazanmamız veya kazanmamız lazımdı. Ama öyle olmadı. (İsmail Küçükkaya: Onlar kampanyasında mührü altına sütüne basın dediler diyorlar?) Ya geçin onları. 

"Kurullar kesinleşti, 2 Mart'ta. Bundan sonra itiraz olmaz diyorlar. Ben 2 Mart'tan önce seçim kurullarında kimler var diye istediğimde yasak dediler. Ben müneccim miyim İsmail Bey, kim kanuna uygun, kim değil, nereden bileyim. Önceden veriyorlardı. Demek ki hata yaptıklarını anladılar. 

Ayrıntılar geliyor...