MedyaFaresi MedyaFaresi

Binali Yıldırım açıkladı: En az 500 bin kişiye istihdam

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge'de Ahmet Hakan'ın konuğu oldu.

Eklenme: 22 Mart 2019 00:13 - Güncelleme: 22 Mart 2019 00:14

Binali Yıldırım, CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları...

HDP ve Kürt seçmen işini ayırt etmek gerekiyor. Geçmiş seçimlere bakalım biz Güneydoğu'daki illerin bazılarında ikinci bazılarında birinci partiyiz. Dolayısıyla Kürt vatandaşlarımızdan Kürt seçmenden HDP dışında oy alan parti AK Parti.

Koca İstanbul seçimlerini 10.5 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimleri getirip HDP'ye sıkıştırmak İstanbul'a da haksızlık olur. HDP oy veren Kürt seçmenden de ben oy alacağım.

ETNİK KİMLİĞİMİZLE GURUR DUYALIM

Annemize babamıza biz karar vermiyoruz. O kararı biz vermiyoruz. Dolayısıyla doğuştan gelen kimliğimiz bizim şerefimizdir, onurumuzdur. Bunu saklamaya gerek yok. Bu bizim millet olmamız, kardeşliğimiz için olmazsa olmaz şeylerdir. Ancak bir şey vardır. Ay Yıldızlı bayrağımız, vatan toprağımız, milletimiz ve Türkiye Cumhuriyeti devletimiz vazgeçilmezimiz. Bunlara gözümüz gibi bakacağız.

SEZAİ TEMELLİ KONUŞMASI

Bu yönlendirme yapılıyor. Bu yönlendirme CHP tarafından da HDP tarafından da yapılıyor. Altında bir de uyarı var. Kazanamazsanız sebebini söylüyorum diyor. Ben de diyorum ki o halde HDP seçmeni, bu şehirde yaşayan bu şehir için söyleyecek sözüm var diyen, bu şehrin geleceğini düşünen herkes partisini, tercihini ertelesin.

İstanbul seçiminde beraber yol alalım. İstanbul bizim evimiz, işimiz, memleketimiz. Ortak geleceğimiz. Ben bunu iyi yapacağımı düşünüyorum. Bu iddia boş bir iddia değil. Bunun arkasında 16 yıllık bir tecrübe var. Şunu söylemek istiyorum HDP ya da Kürt seçmen oylarını pazarlamak pay etmek bunları etik bulmuyorum. Etik bulmamanın ötesinde saygısızlık olarak görüyorum.

ADAYLIĞA KENDİM KARAR VERDİM

Ben sakinimdir, ağır konuşurum. Soyadım gibi iş yaparım. Şunu söyleyeyim; Bana hiçbir kimse hiçbir şartta istemediğim bir şeyi yaptıramadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına kendim karar verdim çok da istekliyim.

Meclis Başkanlığı, Atatürk'ün koltuğu önemli bir iş. Ben de orada 7 ay bulundum. Önemli işler de yaptık. Benim geçmiş yaşamım boyunca yaptıklarım dikkate alındığında orası benim için daha uzun süre götürülecek bir yer değil. Ben sokakta oldum. Ben her yerde mutlaka bir hizmet, üretim, bir iş, vatandaşın hayatı nasıl kolaylaştırılır, nasıl mutlu olunur, bunun için uğraştım. Meclis Başkanlığında bunu da yapamazsınız ki...

ÇEKİCİ GÜÇ İSTANBUL'DA

İstanbul' bir başbakanlık gibi bir yer. Niye bunu söylüyorum? İstanbul'u bir şehir gibi düşünmeyin. İstanbul bütün şehirlerin temsilcilerinin olduğu bir yerdir. Türkiye nüfusunun yüzde 20'si burada. Toplam verginin yarısı İstanbul topluyor, ihracatın yüzde 45'ini yapıyor. Gelen turistin üçte biri İstanbul'a geliyor. Milli gelirin yüzde 31'ini İstanbul tek başına sağlıyor. 140 ülkesinden ekonomik olarak daha fazla. İstanbul BM'ye bağlı müstakil bir ülke olsa 41. ülke oluyor. Ekonomi ve nüfus bakımından. İstanbul'u Türkiye haritasından ayır Türkiye çökezler. Çekici güç İstanbul'da.

Hiçbir makam küçümsenmez. Ucunda vatandaşa hizmet varsa bütün makamlar kutsaldır.

Şöyle, bir kere geçen 25 yıl bizim dönemimiz. Biz geçmişimizi yok sayamayız. 1994 İstanbul ne haldeydi... O zaman ne vardı, yollar çamurdu, çukurdu, su yoktu. Hava kirliliği had safhadaydı. Ben buna İstanbul 0.0 versiyonu diyorum. Recep Tayyip Erdoğan geldi ayağa kaldırdı. Yollar temizlendi, çöpler alınmaya başlandı. İnsanlar bir nefes aldı. Onun döneminden sonra sosyal belediyecilik başladı. Bu şehirde yaşayan insanlarla temas kurup, sosyal belediyecilik anlamında destekler verildi. Engellilere, ihtiyaç sahiplerine, sokak hayvanları.

İstanbul'da gittikçe güncelleşen ağırlaşan yeni ihtiyaçlar doğdu. Trafik sorununun çözülmesi, yeşil alanlarının artırılması, otopark ihtiyacının giderilmesi gibi sorunlar ortaya çıktı. Raylı sisteme önem verildi.

İSTANBUL 4.0

Son 15 yılda bilgi teknolojilerinde, iletişimde çok büyük gelişmeler oldu. Bütün Türkiye'yi ADSL denilen hatlarla donattık. Türkiye son 16 yılda altyapıda 9. sıraya yükseldi. İstanbul 4.0'ın anlamı akıllı şehir yönetimi. Bilişimle, teknolojiyle İstanbul'u yönetmek. İstanbul'un elinde her gün toplanan 30 milyon veri var. Bu verileri analiz etmemiz lazım, bu verilerden İstanbul'un ihtiyacı ne nasıl çözüm üretilecek? Bir teknoloji merkezi kuruyoruz. Gençler oraya gelecek.

Şimdi diyelim ki burada bulunduğumuz yerde bir sokakta sorun var. O sorun daha peydah olmadan bizim tarafımızdan bilinecek ve oraya müdahale edilecek. Metro şimdi sürücüsüz. Dünyanın en modern metrosu. İnsan elinin değdiği yerlerde manuel olduğu için bir kurguyu bozabiliyorsunuz. Bozduğunuz zaman da avantaj sağlayacak yerde dezanvantaj oluyor. Metrobüste de bunu yapacağız. Gidiş mesafelerini bile ayarlayacaklar. Bütün bir anda boşalacak ve dolacak. Kapasite yüzde 50 artacak.

İstanbulluların davranışlarına göre alışkanlıklarına göre ihtiyaçlarını önceden görmek ona göre kararlar almak. İstanbullu ne yapmak istiyor? Hafta sonu yürümek istiyor. Doğru yerde yapmamız için teknolojiye ihtiyaç var. Sultangazi'de oturanların beklentileri farklı, Beşiktaş'ta oturanların beklentileri farklı. Teknoloji bunları eldeki büyük veriyle inceliyor. Bugün teknoloji şirketleri ne yapıyorlar? Dünyada herkes bilgisayar kullanıyor, bütün bilgileri toplayıp size mesajlar gönderiyorlar. Bunu İstanbul ölçeğinde yapacağız. Akıllı şehirde özellikle geleceğin mesleklerin öğretilmesi var.

Akıllı şehir kısacası, insan aklını kullanarak insanın zaman olarak üstesinden gelemeyeceği bir sürü veriyi değerlendirip, ona yönelik şehrin yaşayanlarına, beklentilerine, ihtiyaçlarına cevap verecek bir sistem.

Vatandaşlarımızın bizim 15 senedir yaptıklarımızı görüyorlar. Havalimanlarını görüyorlar, demiryollarını görüyorlar. Biz ondan daha fazla akıl yolu yaptık. O gözükmüyor sadece kullanılıyor. Bilişim teknolojilerini yaşamadan anlatmak ve hissetmek zor.

İstanbulluların hayat tarzı olacak. Hemşehrilerimiz bu sisteme dahil olmazsa, günlük işlerini yapmakta zorlanacak. Bu değişimi de yaşatmamız lazım.

Zaman geçiyor, insanların ihtiyaçları değişiyor. İnsanların başka sorunları oluyor. Şimdi kimse çöpü konuşuyor mu? Şimdi geleceğin ihtiyaçlarını planlıyoruz. Geçmişte yapılması gerekenler yapıldı ama hayat devam ediyor. Yeni teknolojiler ve bunun bize getirdiği ihtiyaçlar da devam ediyor. Geçmişte hatalı işler yapılmadı mı yapıldı. Cumhurbaşkanımız dedi ki biz imar işlerinde yanlış yaptık. Bu bir öz eleştiridir. Öz eleştiri olmadan ilerleme olmaz.

İSTANBULLULARA SÖZ VERİYORUM

Adamına göre plan tadilatı olmayacak. Daha doğrusunu söyleyeyim, bir yer var dolaşıyorsunuz. Şişli'de küçük bir arsa kalmış. Ben buraya bir revize imar planı yaptırayım, bunu da meclisten geçireyim. Bu olmayacak. Bu tip ısmarlama bir kişiye kazandıracak, azat edecek planlar benden geçmez. Burada İstanbullulara söz veriyorum. İmar çirkinliğini ortaya çıkaran da bu. Bütün her şey olmuş bitmiş, ekonomik zenginlik oluşmuş sen uyanıklık yapıyorsun bir şekilde işini kovalıyorsun, çeviriyorsun. Onun etrafındaki binaların hakkı nerede kaldı?

Amerika'da Türk evi var. Yıkıp yeniden yapmaya karar verdik. 2 sene ruhsat alamadık. Yüksek katlı yapıyoruz. Hava hakkı diye kavram var. Bütün etrafındaki binalar bizim yüksekliğe göre yapılmış gibi onun maliyetini çıkarıyorlar. Ondan sonra yapıyorsunuz.

Burada bir timsal tutturulmuş. Buna uygun olarak yapacaksan yap!

500 BİN İSTİHDAM

Ahmet Hakan: En çok dikkatimi çeken 5 yılda 500 bin istihdam söyleminiz oldu. Bu nasıl başarılacak?

En az 500 bin. İstanbul’da biz 4.0 belediyeciliğinde üretim turizm ve istihdam. Mesela Yeni İstanbul Havalimanı tam devreye girdiğinde İstanbul’da 225 bin doğrudan insan çalışacak. Bunu nasıl sağlayacağımızı anlatayım… İstanbul’un şu andali mili gelir payı 232 milyar dolar.

2017’yi bir hatırlayın ben Başbakandım. Trump ABD’de seçildi ve çok fazla senaryolar yazıldı. Ama öyle olmadı biz 7,4 büyüdük herkes şaşırdı. Sıkıntıları gördük ve tedbir aldık. Bunun İstanbul’la bağlantısı şu; İstihdam oluşturmada ekonomiye büyütmede bir deneyimim var İstanbul’da da bunu yapacağız. Bu ekonomik sıkıntıdan da en fazla etkilenen de İstanbul’dur. İstanbul’un ekonomisini büyüttüğümüz zaman burada iş alanları oluşacak. Bunu turizm ile yöneteceğiz. İstanbul en çok merak edilen 5. Büyük şehir dünyada. Sağlık hizmetlerinin en iyi verildiği 5. Şehir. Bu iki alanı hemen konuşalım. Turizmde 13.5 milyon insan geliyor. Bu az. Biz bunu yükselteceğiz. Avrupa’ya her yıl fuarlar için 50 milyon insan gidiyor. Fuarlara gidenlerde minimum 5 bin dolar harcıyor. Havalimanına açılacak olan alan fazlasıyla yeterli olacak. Bu iş için ideal bir yer. Kongre ve fuar turizminin biz yüzde 10’una talibiz. Biz şimdi fuarlara şöyle bir yaklaşımız var . Burada desteği vereceğiz oradan gelenlere de bu desteği vereceğiz İnsanlar buraya gelecek. 5 yıl içindeki fuar turizmdeki hedefimiz 5 milyon. Bu bize 7.5 milyar lira kazanç sağlayacak.

Tepeden tırnağa hizmet sektöründe ciddi bir artış olacak. Binlerce insan iş sahibi olacak.

İkincisi deniz turizmi; İstanbul bir deniz şehri. İstanbul herkesin merak ettiği bir yer. İstanbul Yenikapı Marmaray istasyonunun yanına Avrupa’nın en büyük arkeoloji müzesini yapıyoruz. Gelenler burayı da görecek. Yenikapı’da bir kruvazör liman.

İstanbul'da şu anda 39 bin nitelikli yatak var. Sağlık turizminde İstanbul’un müthiş bir potansiyeli var. Sağlık turizminin önünde engeller var . Bu engelleri kaldırmak belediyenin işi.

Afrika Ortadoğu Balkanlar gibi bölgeyi İstanbul’dan idare edecekler. Bunların buraya gelip yerleşmesi onlara imtiyazlar verilmesi bizim işimiz. Ekonomide pastayı büyütmek istiyoruz. Burada çalışacak olan insanlarda akıl teriyle çalışan bilgisayar yabancı dil bilen.

Bizim yatırımına ön ayak olacağımız işler var. Az önce bahsettim. Biz Bayrampaşa’ya bir teknoloji üssü kuruyoruz. Burada bu veriler sentez edilecek. Ve büyükşehir yönetimi için kullanılacak. 'Fikir benden destek senden’ Bu iş adamlarının da işine geliyor gençlerin de. Belediye olarak biz 500 milyon dolar gibi bir kaynak ayıracağız.

AKAN TRAFİK VADEDİYORUM

Ben akan bir trafik vadediyorum. İstanbul halkı 5 sene içerisinde kademe kademe akan trafiğe kavuşacak. Trafik akacak. Bu benim işim bunu Türkiye’de yaptım İstanbul’da da hayli hayli yaparım. Ben ulaştırma Bakanlığı da yaptım. Trafik sorununu büyük ölçüde hallettim. Ben size bir örnek vereyim Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya olmasaydı İstanbul’un trafik hali nasıl olurdu?

285 km yeni metro ağı yapılacak. İkinci dönem için 1100 km’ye çıkıyor bu.

Raylı sistemin payı şu anda yüzde 18. Yüzde 48’e çıkacak. Yüzde 30 artış. Tersinden oku yüzde 30 kara yolunda rahatlama.

Metroları yaptığımızda İstanbul nüfusunun yarısı (7.2 milyon insan) evinden çıktığında 10 dk’da, 750 metre bir metro istasyonuna rastlamış olacak. Hedef, her gün 243 bin aracı sokaklardan almak. 2432 kapasiteli İstanbul’un değişik yerlerinde otopark yapmak. 50 bin otopark yapacağız. Bir metro iki yol iyileştirmesi üç otopark. Bunlar hep İstanbul’a akan trafiği sağlayacak.

Trafiği akıllı bir sistemle yönetilmesi önemli. Özel bir merkez olacak bu merkezde trafik 7/24 yönetilecek. Şu anda izleniyor haberleşme yapılıyor. Burada şimdi harekete geçilecek, yönetilecek. Sistem insiyatif kullanacak. Bu bir optimizasyon işi. Anlık ihtiyaca göre dinamik trafik yönetim sistemi devreye girecek. Size alternatif verecek.

İstanbul’un nüfusu artmayacak. Doygunluk noktasına geldi. Verilere dayanarak söylüyorum geçen yıl nüfus 160 bin azaldı. İstanbul’dan Türkiye’nin her tarafına yaptığımız işler İstanbul’un ekonomisine katkı sağlayacak.

YEŞİL ALANLAR

Bugün ki yeşil alan miktarının yüzde 50 fazlasını göreceğiz. 55 milyon metrekare yeşil alan olacak. P200 dediğimiz her mahallede 200 metrekarelik parklar yapacağız. Çocuklar için. Gerekirse bina yıkacağız. Kamuya ait yer varsa onu yıkacağız ya da kamulaştırıp öyle yapacağız. Orada çocuklar mutlaka 1 saat vakit geçirecek. Semt parkları olacak. Sonrada yeşil koridorlara gelecek. Yeşil koridor; Silivri’den Tuzla’ya kadar 20 tane dere var. Bu derelerin çoğu kaybolmuş vaziyette. Dereleri tekrar hayata döndüreceğiz. Yürüyüş yolları ve yeşil olanlar olacak. Bisiklet yolları olacak.