MedyaFaresi MedyaFaresi

BİM Yetkilisi Aykaç: Fiyatları Bilmiyorlar ki Devlet Artırdı!

BİM yetkilisi Galip Aykaç, yaptığı açıklamalar sırasında yükselen fiyatlarla ilgili, "Bizi töhmet altında bırakmasınlar, fiyatları devlet artırdı." açıklaması ile dikkat çekti.

Eklenme: 17 Eylül 2021 08:10 - Güncelleme: 17 Eylül 2021 08:15

Son günlerde gıda fiyatlarında yaşanan artış Türkiye'nin gündemine oturdu. Vatandaş fahiş fiyat artışlarını tartışırken, Ticaret Bakanlığı market ve hallerde denetime başladı.

BloombergHT'de yayınlanan '60 Dakika' programına konuk olan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç ise fiyat denetimleri ve zamlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aykaç'ın açıklamaları sosyal medyada gündem oldu.

'BİZİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMASINLAR'

Gıda fiyatlarındaki yükseliş ile ilgili "Bizi töhmet altında bırakmasınlar" diyen Aykaç, "Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6'dan 1.2'ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar... Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok" ifadelerini kaydetti.

'FİYATLARI DEVLET ARTIRDI'

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, sözlerine şöyle devam etti:

"Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara'dan bazı yetkililer; 'Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?' diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz."