MedyaFaresi MedyaFaresi

BİM ayakkabı sektörüne girmeye hazırlanıyor!

Flo, Polaris ve Lumberjack’in sahibi Ziylan ortaklık için üç grupla görüşme yapıyor. Ziylan’ın sürpriz talibi BİM.

Eklenme: 31 Ekim 2013 08:59 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 15:02

Milliyet\'ten Eylem Türk\'ün haberine göre; Flo, Polaris gibi ayakkabı markalarını bünyesinde bulunduran Ziylan’ın ortaklık için üç grupla görüşme yaptığı öğrenildi. Goldman Sachs’ın aracılık yaptığı ortaklık görüşmelerinde sürpriz bir talip bulunuyor: BİM... Ünlü market zincirinin sahiplerinin ayakkabı sektöründe de büyüme planları olduğu konuşuluyor. Ziylan’a diğer talipliler ise Turkven ve Actera...
Ziylan geçen mayıs ayında yüzde 50-50 ortak ortaklık oluşturmak için bir Avrupa fonu ile bir gizlilik anlaşması imzalamıştı. Görüşmelerde sona yaklaşıldığı ifade ediliyor.

Yüksek indirim modeli
Faaliyetlerine 1995’te 21 mağazayla başlayan BİM, yüksek indirim (hard-discount) modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi.
Geçen yıl yüzde 21 büyüme ile 9.9 milyar TL net satışa ulaşan zincir, mağaza sayısını da 3 bin 655’e çıkardı. Aynı dönemde toplam çalısan sayısını da 20 bin 724’e çıkaran BİM, yurtdışında da büyüyor. İlk yurtdısı mağazasını 2009 yılında açtığı Fas’ta bugün 116 mağazası ile hizmet veren Zincir, bu ülkedeki mağaza sayısını bu yıl 160’a çıkarmayı planlıyor.

Fonlar hız kesmiyor
Ziylan’ın taliplilerinden Actera Group ise, 1.6 milyar doları aşan sermaye bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış bir özel sermaye fonu yönetim şirketi. Actera fonlarının yatırımcıları arasında, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları bulunuyor.
Ziylan ile görüşen diğer özel sermaye fonu ise Turkven. Son dönemde perakende sektöründeki yaptığı yatırımlarla gündeme gelen Turkven’in ortak olduğu şirketler arasında ise Migros, Domino’s Pizza, Mavi, Doğa Koleji ve Koton bulunuyor.

Milliyet\'te yer alan haberin devamını okumak için tıklayın