MedyaFaresi MedyaFaresi

Beykozlu avukatlardan manifesto gibi kutlama

Beykoz Adliyesi önünde bir araya gelen Beykozlu Avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla 'manifesto' gibi bir basın açıklaması yaptı.

Eklenme: 06 Nisan 2019 16:43 - Güncelleme: 06 Nisan 2019 16:45

Beykoz Adliyesi önünde toplanan bir grup Avukat, Avukatlar Günü'nü kutladı. Adliye önündeki Atatürk Heykeli önünde saygı duruşunda bulunarak İstiklâl Marşı'nı okuyan Avukatlar, mozole önüne çelenk bıraktı. 

Beykozlu avukatlar 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlanırken, hukuk sisteminde yaşanan olumsuzlukları da dile getirdi. Meslektaşları adına açıklamayı Avukat Erdal Demir yaptı.

Programda, Beykoz Adliyesi’nin kendi bölgelerinde olduğu ve adliye içinde baro odasının bulunması nedeniyle çok şanslı olduklarını söyleyen Erdal Demir, “bu nedenle Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum” dedi.

Beykoz’da yaşayan avukatlar olarak şanslı olsalar da, Türkiye’de yaşayan avukatlar olarak çok sansız olduklarını dile getiren Avukat Erdal Demir, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü’nün ardından Türkiye’de hukuk sisteminin askıya alındığını iddia etti.

“15 Temmuz büyük bir korku ortamı yarattı”

“15 Temmuz FETÖ darbesi ülkede büyük bir korku ortamı yaşattı ve bu korku en tepeden itibaren toplumun her kesimine hâkim oldu. Hâkimler odalarında rahat oturamıyorlar, konuşamıyorlar, arkadaşlarıyla buluşamıyorlar” diyen Erdal Demir, avukatların duruşmayı girdikten sonra kendisini hangi polisin takip ettiğinin korkusunu yaşadığını kaydetti.

“Bazı hâkimlere emir ve talimat veriliyor”

Türkiye’nin büyük bir korku iklimi içerisinde yaşadığını söyleyen Avukat Demir, "Demokrasi; hukukun üstünlüğü, demokrasinin ve kuvvetler ayrılığının ne kadar önemli olduğunu bu günler bize bir kez daha öğretti” dedi. 

Hukukçuların tanık olduğu bir davada bir hâkime aracılar yoluyla bir bakan mesajı iletildiğini iddia eden Avukat Demir, "Şimdi biz soruyoruz: Bir Ticaret Mahkemesi Hâkimi'ni bir Bakan neden arar? Ticaret Mahkemesi'ni arıyorlar, komisyon başkanı aracılığıyla, "Bakan Bey, şu dosyada konkordato vermemenizi istiyor" diyorlar. Türkiye'de hukuk hiçbir zaman bu kadar ayaklar altına alınmamıştır. Türkiye bugün, büyük bir korku rejimi içerisindedir" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için halen devam eden oy sayım işlemine de değinen Avukat Erdal Demir düşüncelerini şu şekilde dile getirdi;

Seçimi hukukçular konuşsun!

"Bizlerin Avukatlar olarak topluma karşı bir sorumluluğu bulunmaktadır. Yakın zamanda bir seçim oldu ancak seçimle ilgili herkes bir şeyler konuşmakta, hukukçular ise konuşmamaktadır. Hukukçuların bu konuyla ilgili artık söz söylemesi gerekiyor. Seçimler, demokrasimizin işleyişi açısından önemli bir zemini oluşturuyor. Bu noktada kimin kazandığının da inanın, hiçbir önemi bulunmuyor. Ancak biz Avukatlara da bir görev düşüyor: Bu seçimlerin ve sonuçlarının, 15 Temmuz'la birlikte ülkeye getirilen korku rejiminden etkilenmemesini sağlamak."

Avukat Erdal Demir, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayarak sözlerini tamamladı.

(HukukiHaber)