MedyaFaresi MedyaFaresi

Berlin'den soykırım adımı: Mesafeliyiz!

Alman Başbakan Merkel "Mesafeliyiz" diyecek.

Eklenme: 02 Eylül 2016 11:30 - Güncelleme: 02 Eylül 2016 11:45

Almanya ile İncirlik krizinin aşılması için Ankara "Berlin'den adım bekliyoruz" demişti. O adım gelecek gibi görünüyor. Alman Der Spiegel dergisine göre, Başbakan Merkel, haziran ayında Federal Meclis'ten geçen ve 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen tasarıya hükümet olarak mesafeli olduklarını açıklayacak.
Haziran ayında Alman Federal Meclisi'nden geçen 1915 tasarısı.
Köln'de 15 Temmuz sonrası yapılan darbeye karşı demokrasi mitinginde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oradaki Türklere hitap etmesine izin verilmemesi.
İncirlik Üssü'ne Alman heyetin ziyareti konusunda yaşanan sürtüşme.

Ankara-Berlin hattında bu krizlerle yaşanan gerilimin giderilebileceğine dair işaret Almanya'dan geldi. Alman Der Spiegel dergisine göre, Almanya Basbakanı Merkel, haziran ayında federal meclisten gecen ve 1915 olaylarini soykirim olarak niteleyen tasarıya hükümet olarak mesafeli olduklarını açıklayacak.
Spiegel'in hükümete yakın çevrelere dayandırdığı habere göre Merkel hükümeti bu adımı politikacıların İncirlik Üssü'nü yeniden ziyaret edebilmesi için atacak.


İncirlik için Almanya'yla çözüme bir adım daha

Disişleri Bakanlığı ve Başbakanlığın yaptığı görüşmeler sonrası, Hükümet sözcüsü Stefen Seibert`in basının karşısına çıkıp hükümetin meclisten geçen Ermeni Tasarısına mesafe koyduğunu açıklayacak.

2 Haziran'da Yeşiller Partisi'nin girişimiyle meclise gelen tasarı 1 karşı 1 çekimser oy dışında mecliste bulunan tüm milletvekillerinin onayıyla parlamentodan geçmis ve Almanya 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamıştı.

Türkiye bu gelişme sonrası Büyükelçisini geri çekmis ve bir dizi adimlar atmıstı, onlardan biri de Alman siyasetcilerin Incirlik Üssü'ndeki Alman askerlerinin ziyaretine izin verilmemesi olmuştu.
Cumhurbaşkani Erdoğan'da Merkel ile yaptığı görüşmede "Hükümet olarak mesafe koyun" talebinde bulunmuştu.
Spiegel: Almanya İncirlik'ten çekilmeye hazırlanıyor

Almanya Başbakanı Merkel siyaseten içerde mülteci krizindeki politikaları sebebiyle bir süredir zor durumda. O nedenle, 3 ay önce meclisteki yasaya evet diyen Almanya Başbakanı Merkel ve partisinin şimdi bu adımı atması iç siyasette de yankıları olacak bir gelişme niteliğinde...

Cnn