MedyaFaresi MedyaFaresi

Berkin Elvan yürüyüşünde kanlı ekmek taşındı

 GEZİ Parkı eylemleri sürerken ekmek almak için çıktığı sokakta başına biber gazı kapsülünün isabet etmesiyle ağır yaralanan ve tam 269 gündür sürdürdüğü yaşam savaşını kaybeden Berkin Elvan Balıkesir'de de anıldı.

Eklenme: 11 Mart 2014 20:31 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 05:44

Balıkesir Demokrasi Platformu'nun düzenlediği anma etkinliği saat 18.00'de Yeşilli Meydanında oturma eylemiyle başladı. Eyleme siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yanısıra çok sayıda liseli, üniversiteli gencin katılması dikkat çekti. Eylemde, 'Berkin bugün uyanmadı', 'Berkin'in alamadığı ekmeği Bilal'e yedirmeyeceğiz', 'Emri Berkin'den aldık', 'Ben, Berkin’im 14'ümde vuruldum, 15'imde öldüm' yazılı pankartlar açıldı. Bir genç kız eylem boyunca kırmızıya boyanmış, 'kanlı ekmek' taşıdı. Ardından yaklaşık 2 bin 500 kişi, 'Işıklar içinde uyu çocuk' yazılı pankartın arkasından Alihikmetpaşa Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanlar hükümeti istifaya çağırırken, 'Katil devlet hesap verecek', 'Berkin ölümsüzdür', 'Katil var', 'Hırsız var' sloganları attı. Alihikmetpaşa Meydanı'nda Berkin için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Balıkesir Demokrasi Platformu adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Muhammed Ali Yün, "Cinnet geçirmiş bir devlet biraz kara biraz yoksul bir çocuğun kafatasını parçalayarak öldürdü, rahat olsun baş komutan valimiz, rahat olsun padişahımız. Bu vahşi iktidar hırsının sırtlanları gelip Berkin'i bulup parçaladı. Gaz bombaları, TOMA’larla kestiler yolları. Berkin'in bir kaç adım daha atıp ekmek almasına izin vermediler. Saltanat mı istedi sizden Berkin, servet mi istedi? Katil miydi, ajan mıydı, hırsız mıydı Berkin” dedi.
Yün sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama biz sizden, TOMA’larınızdan, biber gazınızdan, copunuzdan kutulara sığdıramadığınız paranızdan korkmuyoruz. Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Mehmet Ayvalıtaş, Berkin Elvan gibi sizin diktatörlüğünüzden korkmuyoruz. Bizler artık alanlara sığmayacak kadar büyüdük. Ama sizler bir ayakkabı kutusuna sığacak kadar küçüldünüz. Çünkü bizim arkamızda Karacaoğlan var, Köroğlu var, Pir Sultan Abdal var, Nene Hatun var, Deniz Gezmiş var, Ahmet Taner Kışlalı var, Uğur Mumcu var, Mustafa Kemal Atatürk var..."
Polislerin de önlemler aldığı eylem, 'Bu daha başlangıç' sloganlarıyla olaysız şekilde sona erdi.