MedyaFaresi MedyaFaresi

Ben bile hanımla kavga ediyorum

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2 günlük tatil için geldiği Balıkesir’in Edremit ilçesinde ‘Egetürk TV’ isimli televizyon kanalının açılışını yaptı.

Eklenme: 06 Ekim 2014 21:16 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 20:44

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2 günlük tatil için geldiği Balıkesir’in Edremit ilçesinde ‘Egetürk TV’ isimli televizyon kanalının açılışını yaptı.
Güre Mahallesi’nde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Balıkesir milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, daire amir, müdürleri ve partililer ile davetliler karşıladı.
Egetürk Televizyonu sahibi Necati Saruhan, açılış konuşmasında çağdaş herkese eşit mesafede, tarafsız, ilkeli yenilikçi bir kanal olarak, bölgemizin tanıtımına destek olmak istiyoruz” dedi.

“BÖLGEYİ ERBAKAN KEŞFETTİ”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, “Yıllar öncesinden rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın, başbakanımızın, genel başkanımızın Edremit’i çok eskiden keşfettiğini biliyorum. Onun yol göstermesi ile bu bölgeyi bulmuştuk. Kendisi burada istirahat ederken bizleri de buraya davet ederdi. Bizlerde bazen otobüs bazen taksilerle buraya gelirdik. Bize ders verirdi, anlatırdı konuşurdu, biz de mutlu olurduk. Bölgenin oksijeni bol havası güzel bir yer olarak dikkati çekiyor. Deniz ile kaplıcanın birleştiği başka bir yer var mı bilmiyorum ama neresine bakarsanız bakın her yeri güzellikler içinde muhteşem bir yer. Kendisi gerçekten olağanüstü bir bölgeyi keşfetmişti. Yöreyi de bütün Türkiye’ye tanıtmıştı. Yaz aylarında gelir istirahat eder, hem eğitim yapar, yaptırırdı. Başımızdaki Akçay, Kadıköy, Altınoluk, Güre, Ayvacık ve diğerleri çok güzel yerler. Buraların her karışından istifade etmemiz lazım. Ediyoruz, daha fazla edeceğiz” dedi.
Bir süre önce geldiğinde körfezde Egetürk TV’nin kurulduğunu öğrendiğini dile getiren Arınç, televizyon yayıncılığının çok önemli olduğunu, insanların, yazılı medyadan basından çok görsel medyaya ilgi duyduğunu söyledi.

İnternette öyle haber siteleri olduğunu anlatan Arınç, “Ben bile gazete okuduğum için hanımla kavga ediyorum. Ancak ben eski kafalıyım. Dünya dijital medyaya gidiyor. Yazılı basının hiçbir zaman değeri kaybolmayacak. İnsanlar kağıdı eline almadıkça, matbaa mürekkebiyle eli siyah olmadıkça, gazete kağıdının hışırtısını duymadıkça rahat edemez. Benim gibi biraz eski kafalı adamlar 8 gazeteyi hatmetmedikçe rahat etmezler" diye konuştu.

“RTÜK KANUNU İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYORDU”
Başbakan Yardımcılığı döneminde bir süre TRT, Anadolu Ajansı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) sorumlu olduğunu dile getiren Arınç, şunları söyledi:
"Ben geldiğimde eskimiş RTÜK Kanunu vardı. 1994’te çıkmıştı. 20 yıla yakın zaman geçmişti, eskimişti, ihtiyaçlara cevap veremiyordu. AB’ye uygun şekilde 2011 mart ayında yeniden düzenledik. Çok faydalı ve başarılı oldu. RTÜK’ün, radyo ve televizyonla ilgili yayın esaslarını ortaya koyuyor. Aykırı hareket edenlere belli müeyyideler uyguluyor. Uydu yayını yapıyor Egetürk. Eskiden uyduda yayına çıkmak isteyenlere Türksat’tan yer bulabilirse biz de uydu yayın lisansı veriyorduk. Bu sadece 5 yıllıktı. Biz kanunu değiştirdik 5 yılı 10 yıla çıkardık. Biz geldiğimiz güne kadar reklamlardan yüzde 10 pay alınıyordu. Yüzde 5’i eğitime destek yüzde 5’i RTÜK payıydı. Bunu yüzde 3’e düşürdük. Eğitime destek payını kaldırdık. RTÜK payını yüzde 3’e indirdik. Çünkü televizyon yayıncılığı çok masraflıdır, değirmen gibi para öğütür. Burası küçüklerinden birisi, büyüklerini siz düşünün. Gelirlerin önemli kısmı reklamlardandı. Bunun görsel medya sahiplerine bunlardan biri de eskiden uydu yayın lisansının 6 ayda eşit taksitlerle alınıyordu. Bu televizyon sahiplerini zorluyordu. 10 yıla yayarak her yıl bir taksit imkanı getirdik. Bir kolaylıkta eğer eski filmleri oynatıyorsanız, ulusal kanallar, sigara varsa elde buzlarlar, buzlamazsa cezası vardır. Bunu 10 yıla yaydık. Eğer 30-40 yıl önceki filmleri oynatıyorsanız, elemanlarınız sigarayı buzlamamışsa yerel, bölgesel televizyonlara ceza veriyoruz. 2 yıl önce mahkeme kararı çıktı. Eğer bir yerel televizyon, uydudan ayrıca yayın yapıyorsa ulusal kanal gibi ceza vereceksin diyor. Yani 10 bin liralık cezayı, 170 bin liraya çıkarmaya mecbur kaldık. Bir baktık ki, zorlanılıyor. Bursa’daki Olay TV’nin 750 bin liralık cezası birikmiş. Çay TV’nin o kadar cezası birikmiş. Kanun ne diyor? Kendi ticari son ayın gelirine göre alınır diyor. Mahkeme kararı ne diyor? Uyduda yayın yapıyorsa kapsama alanı daha geniş ulusal kanal cezası vereceksin diyor. Kanun düzenlemesi yaptık. Bu cezaları ortadan kaldıran hüküm getirdik. Beyan edilen ticari gelir üzerinden alınacak. Bin liralık geliri varsa karşılığı demek ki 100 lira olacak. Frekansları da ihaleye çıkardık. Yerel, bölgesel ve ulusalların ihalelerini yaptık. 830 milyon artı yüzde 18 KDV ile hazineye 1,2 milyar liralık gelir temin ettik. 20 yılda yapılamayanı biz yaptık. Ama sonra iyi sıhhatte olsunlar karıştı işin içine. Mahkemeye gittiler. İhale için dosya bile almamış olan bir takım kuruluşlar, bir takım yandaş ilişkiler sebebiyle, bu kelime çok kullanılıyor bunu tekrarlamak istemiyorum paralel gibi, bir takım ilişkilerle önce durdurdular sonra iptal ettirdiler. Ancak yereller ve bölgesellere zarar gelmedi.”

İHALELER DURDURULDU
HD ve standart kanallardaki ihalelerin durdurulduğunu ve Torba Kanun’daki bir madde getirdiklerini ve bunu yenileyeceklerini anlatan Arınç, “Kimsenin korkmasına gerek yok yeteri kadar kanal ve frekans var. Yakında yeni bir uydu daha fırlatılacak. ‘Uyduda yer bulamadım" şikayeti de ortadan kalkacak” dedi.
"Hürriyet Gazetesi internetten 5 misli fazla takip ediliyor. Gazete 400 bin satıyorsa öbürü 2,5 milyon tıklanıyor. Bunun için çalışma yapılması lazımdı. Bizde onu yaptık. Onlara da reklam verilmesi, haber sitelerini teşvik etmemiz lazımdı. Orada da gazeteciler, yazarlar var. Dünya dijital medyaya gidiyor. Yazılı basının hiçbir zaman değeri kaybolmayacak. İnsanlar kağıdı eline almadıkça, matbaa mürekkebiyle eli siyah olmadıkça, gazete kağıdının hışırtısını duymadıkça rahat edemez. Benim gibi biraz eski kafalı adamlar 8 gazeteyi hatmetmedikçe rahat etmezler. Bu kadar telaş içinde bunu okuyamadım diye evin bir köşesine yığarsanız hanımla kavgaya başlarsınız. Canım IPAD denen bir şey var. Orada bütün yazarlar var. Sayfaları birer birer veriyor. Benimki eski kafa gazetenin kağıdını elime alacağım, ondan sonra da ıslak mendille elimi sileceğim yüzüne sürersen simsiyah olur.”

“BASINA İLK DERS”
Egetürk TV’ye farklı olmaları gerektiğini anlatan Arınç, "Ulusal televizyonlarda haber saatine bakarsanız birbirinin kopyasıdır. Ben kumanda aletini en iyi kullananlardan birisiyim, hanım şikayet ediyor bir şeyi de izletmedin diye. Anında zaplarım. Bir televizyonda kazadan bahsediliyorsa zaplayın, öbüründe 2 dakika sonra, öbüründe 3 dakika sonra aynı haber gelecektir. Birbirlerinin aynı haberleri, bazıları sos katmak suretiyle farklı takdim ederler. Herkesin merak ettiklerini, bilmesi gerekenleri ortaya koymamız gerekir. Televizyonculuğa ayrı bir renk katacağınıza inanıyorum. Ulusal zaten izleniyor. Sizler yerelden yaptığınız haberlerle insanların ilgisini çekin. Bizlerde sizlerin yayınlarını seyrederek iftihar edelim. Farklı olun kendinizi izlettirin" şeklinde konuştu.
Arınç, daha sonra Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve televizyon kanalının sahibi Necati ve oğlu genel müdür Sercan Saruhan ile Egetürk TV’nin açılışını yaptı, stüdyolarını gezdikten sonra düzenlenen kokteyl de sinema sanatçısı Tamer Yiğit ile sohbet etti.
(İHA)