MedyaFaresi MedyaFaresi

Bekir Coşkun'a bir teklif daha! Hangi gazeteden geldi?

Habertürk gazetesiyle ilişiği kesildikten sonra Cumhuriyet ve Sözcü'den davet alan Bekir Coşkun'a bir gazeteden daha teklif geldi...

Eklenme: 01 Ekim 2010 23:21 - Güncelleme: 27 Mart 2016 11:08
Habertürk gazetesiyle ilişiği kesildikten sonra Cumhuriyet ve Sözcü'den davet alan Bekir Coşkun'a bir gazeteden daha teklif geldi...

Habertürk gazetesinden gönderilen Gazeteci Yazar Bekir Çoşkun'a bir teklif de Malatya'da yerel günlük yayın yapan Yenigün gazetesinden geldi. Yenigün gazetesi İmtiyaz Sahibi ve aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği Malatya Şube Başkanı olan Bülent Kulutürk tarafından Bekir Coşkun'a gönderilen mektupta özetle şunlar belirtildi:
 
"Sayın Coşkun,
Size bu daveti yapmamın en önemli nedeni, Habertürk gazetesinden gönderilmenizin ardından sadece iki gazeteden teklif almış olmanızdır.
Bu durum Türkiye basınının geldiği durumu apaçık gözler önüne seriyor.
Normalde, sizin gibi değerli bir yazarı pek çok gazetenin davet etmesi gerekirdi.
Yerel gazeteler genelde küçümsenir, ama biz öyle düşünmüyoruz. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler yerelde olmadığı sürece, plazalarda yazılanların bir anlamı kalmıyor. Ayrıca internet sitelerimiz aracılığıyla haberlerimiz ve yazılarımız artık tüm dünyada takip ediliyor.
 
Sayın Coşkun,
Gazetelerde yazılanlar doğruysa, sizin almış olduğunuz ücreti yerel bir gazete olarak karşılamamız mümkün görünmüyor. Bizimaylık gelirimizin toplamı dahi o kadar değil. Ancak size Yenigün'de çalışan en yüksek ücretli gazeteciden daha fazla bir ücret ödemeyi de taahhüt ediyoruz. Teklifimizi büyük olasılıkla reddedeceğinizi biliyoruz. Ben yerinizde olsam, böyle bir teklifi belki ciddiye bile almazdım. Ama bizimki bir yürek çağrısıdır. Her şeyin metalaştığı, haklının değil güçlünün iktidar olduğu, sermayesi olanın bir günde en'büyük' medya patronu olduğu bir dönemde, güvendiğimiz tek şey taşıdığımız ortak yürektir.
 
Sayın Coşkun,
 
Burada bir gazete var, uzakta.
Adını hiç duymamış olsanız da görmeseniz de bu gazete sizin gazetenizdir.
Bu gazetenin sütunlarında düşüncelerinizi özgürce ifade edebilirsiniz.
Bu gazetede patron yok, hepimiz çalışıyoruz.
Evet, size çok şey taahhüt edemiyoruz. Ama her şeyimizi paylaşacağımızı garanti ediyoruz.
Dedim ya bu bir yürek çağrısıdır.
Takdir sizindir.
Saygılarımla."